• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Orzeczenie Komisji Etyki TVP S.A. z 9.06.2011 r. w sprawie skargi p. I. Janasa na pr. "Tomasz Lis na żywo" TVP2 z dn. 9.05.2011.

10:05, 22.06.2011
Orzeczenie Komisji Etyki TVP S.A. z 9.06.2011 r. w sprawie skargi p. I. Janasa na pr. "Tomasz Lis na żywo" TVP2 z dn. 9.05.2011.- zapoznała się z wyjaśnieniami p. Barbary Hrybacz, wydawcy programu „Tomasz Lis na żywo”, wydanie z 9.05.2011 r.

Komisja Etyki TVP S.A. otrzymała skargę Pana Ignacego Janasa na program „Tomasz Lis na żywo” wyemitowany w TVP2, w dniu 9.05.2011 r., o zachowaniu kibiców piłki nożnej i decyzji wojewody o rozegraniu meczu przy pustych trybunach. W skardze zarzucono autorom programu „naruszenie zasady rzetelności informacji”.


Podziel się:  Więcej
W związku z tym Komisja:
- obejrzała program „Tomasz Lis na żywo”, wydanie z 9.05.2011 r. w TVP2;
- zapoznała się z wyjaśnieniami p. Barbary Hrybacz, wydawcy programu „Tomasz Lis na żywo”, wydanie z 9.05.2011 r.
Na tej podstawie Komisja Etyki stwierdza, że nie zostały naruszone zasady etyki dziennikarskiej obowiązujące w TVP S.A. Komisja wskazuje jednak na błąd warsztatowy, polegający na rozszerzeniu materiału filmowego z wydarzeń, które miały miejsce w Bydgoszczy podczas Finału Pucharu Mistrzów Polski, o materiał archiwalny którego czasu i miejsca nie oznaczono. Zdaniem Komisji materiały z Bydgoszczy były wystarczające do zobrazowania problemu stanowiącego przedmiot dyskusji. Wmontowanie sekwencji z innych stadionów wymagało dokładnego oznaczenia czasu i miejsca rejestracji, bowiem samo oznaczenie „materiał archiwalny” przy tak drastycznych scenach Komisja uznaje za niewystarczające. Zamiar autorów, wzmocnienia ekspresji przekazu okazał się błędem warsztatowym, który jednak nie zmienił ostatecznie wymowy programu słusznie podejmującego ważny społecznie problem chuligaństwa czy nawet bandytyzmu stadionowego.
Przewodniczący Komisji Etyki TVP S.A.
Stanisław Pieniak