• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Orzeczenie Komisji Etyki TVP S.A. z 9.06.2011 r. w sprawie skargi p. Romana Czarneckiego na film dok. "Eugenika - w imię postępu

15:55, 15.06.2011
Orzeczenie Komisji Etyki TVP S.A. z 9.06.2011 r. w sprawie skargi p. Romana Czarneckiego na film dok. "Eugenika - w imię postępuPrzewodniczący Komisji Etyki TVP S.A.

Podziel się:  Więcej
Komisja Etyki TVP S.A. otrzymała skargę Pana Romana Czarneckiego zarzucającą autorowi filmu dokumentalnego „Eugenika – w imię postępu”, wyemitowanego w TVP2, w dniu 14.05.2011 r. „przedstawienie tendencyjnych poglądów pod płaszczykiem programu popularno-naukowego”. W związku z powyższym Komisja wdrożyła postępowanie wyjaśniające:
- obejrzała film dokumentalny „Eugenika – w imię postępu” wyemitowany w TVP2, w dniu 14.05.2011 r.;
- zapoznała się z wyjaśnieniami producenta filmu p. Roberta Kaczmarka;
- zapoznała się ze stanowiskiem p. Barbary Paciorkowskiej, Kierownika Redakcji Filmu Dokumentalnego i Reportażu TVP2.
W związku z tym Komisja Etyki stwierdza, że optyka przedstawiona w filmie dokumentalnym „Eugenika – w imię postępu” jest w pełni uprawnionym działaniem autora, korzystającego z wolności wypowiedzi artystycznej, realizowanej przy akceptacji nadawcy. Optyka prezentowana w filmie nie musi być akceptowana przez wszystkich widzów, ale stanowi ważny głos w publicznej debacie i może stanowić istotną inspirację do przedstawienia innego spojrzenia na współczesne problemy wynikające z rozwoju genetyki i medycyny doświadczalnej. Komisja nie stwierdziła złamania zasad etyki dziennikarskiej obowiązujących w TVP S.A.
Przewodniczący Komisji Etyki TVP S.A.
Stanisław Pieniak