• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Orzeczenie Komisji Etyki TVP S.A. z 2.12.2010 r. w sprawie skargi p. Józefa Sołtysa na pr. "Sprawa dla reportera" z 6.05.2010 r.

14:35, 07.12.2010
Orzeczenie Komisji Etyki TVP S.A. z 2.12.2010 r. w sprawie skargi p. Józefa Sołtysa na pr. "Sprawa dla reportera" z 6.05.2010 r.W związku z tym Komisja Etyki wdrożyła postępowanie wyjaśniające:
- obejrzała program „Sprawa dla reportera” wyemitowany w TVP1, w dniu 6.05.2010 r.,
- zapoznała się z pisemnymi wyjaśnieniami autorki programu red. E. Jaworowicz.

Podziel się:  Więcej
W związku z tym Komisja Etyki wdrożyła postępowanie wyjaśniające:
- obejrzała program „Sprawa dla reportera” wyemitowany w TVP1, w dniu 6.05.2010 r.,
- zapoznała się z pisemnymi wyjaśnieniami autorki programu red. E. Jaworowicz.
Na tej podstawie Komisja Etyki TVP stwierdza, że autorzy programu nie naruszyli zasad etyki dziennikarskiej obowiązujących zarówno pracowników etatowych, jak i współpracowników TVP S.A.
Komisja Etyki stwierdza, że Telewizja Polska wykonując swoją misję ma prawo i obowiązek reagowania na zgłoszenia do programu ludzi uważających, że zostali pokrzywdzeni przez wymiar sprawiedliwości czy funkcjonariuszy policji i przedstawiać problemy zgodnie z zasadami etyki i prawa prasowego. Nie jest bowiem zadaniem autorów programu prowadzenie dodatkowego śledztwa. Celem podstawowym programu jest pokazanie szerokiej publiczności ważnego problemu społecznego, bez względu na to, czy ma on wymiar lokalny czy ogólnokrajowy.
Komisja Etyki TVP zwraca uwagę na zasadność podjęcia trudnej i bulwersującej społecznie problematyki. Kluczowym elementem zaskarżonego fragmentu programu jest film internetowy, którego treść nie budzi najmniejszych wątpliwości u odbiorcy. W złożonym wyjaśnieniu red. E. Jaworowicz oświadcza, że: „Do programu zostały zaproszone wszystkie instytucje tj.: policja, prokuratura oraz sąd, w celu obiektywnego przedstawienia sprawy Czesława Wolanina”. Potwierdzenie tego faktu znajduje się w treści skargi p. Józefa Sołtysa: „(…) Fakt zaproszenia mnie, jak też policjantów z PP w Książpolu do studia TVP w Warszawie, wcale nie świadczy o próbie zachowania obiektywizmu ze strony Pani Jaworowicz, ponieważ powinna ona wiedzieć, że policjant nie ma prawa komentowania na forum publicznym zapadłych i już prawomocnych wyroków sądowych (…)”.
Podczas nagrania programu łączono się telefonicznie z autorem skargi, który przedstawił stanowisko policji i potwierdził, że jeden z interweniujących policjantów (przedstawiony anonimowo w filmie internetowym) jest spokrewniony z Komendantem Powiatowym Policji w Biłgoraju. Należy zaznaczyć także, że autorka programu cytowała wyrok sądu niekorzystny dla Pana Czesława Wolanina, zaś uczestnicy reportażu wszechstronnie naświetlili społeczne uwarunkowania zaistniałej sytuacji.
Przewodniczący Komisji Etyki TVP S.A.
Stanisław Pieniak