• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Orzeczenie Komisji Etyki TVP S.A. z dnia 14.10.2010 w sprawie skargi. p. Michała Rudnika na pr. Sprawa dla reportera z 15.07.201

14:34, 18.10.2010
Orzeczenie Komisji Etyki TVP S.A. z dnia 14.10.2010 w sprawie skargi. p. Michała Rudnika na pr. Sprawa dla reportera z 15.07.201Komisja uważa, że podejmując trudne a czasem społecznie bulwersujące tematy należy uważać, by błąd warsztatowy – przebitka wmontowana w nieodpowiednie miejsce - choć nie zmienia generalnej wymowy tematu, tworzy nowy i nieuprawniony kontekst i wątpliwość u widza co do zasadności tworzenia takiej struktury narracji wizualnej i jej wiarygodności w relacji dotyczącej konkretnego miejsca zdarzenia.
Przewodniczący Komisji Etyki TVP S.A.
Michał Nekanda-Trepka

Podziel się:  Więcej
Komisja Etyki TVP w dniu 19.08.2010r. otrzymała skargę lek. med. Michała Rudnika - Dyrektora Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim, zarzucającą autorom programu „Sprawa dla reportera” (emisja 15.07.2010r) „brak obiektywizmu i rzetelności oraz zniekształcenie wizerunku szpitala i zatrudnionych w nim pracowników poprzez tendencyjny, nastawiony na sensację sposób opracowania i prezentacji zebranego materiału reporterskiego”.
W związku z tym Komisja Etyki TVP otworzyła postępowanie wyjaśniające:
- obejrzała program „Sprawa dla reportera” z 15.07.2010 r.,
- zapoznała się z dodatkowymi wyjaśnieniami autorki programu red. E. Jaworowicz,
- zwróciła się do skarżącego, z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie dodatkowych wyjaśnień redakcji, których nie otrzymała do dnia podjęcia niniejszego orzeczenia.
Na tej podstawie Komisja Etyki TVP stwierdza, że autorzy programu nie naruszyli zasad etyki dziennikarskiej obowiązujących zarówno pracowników etatowych, jak i współpracowników TVP "Zasady etyki dziennikarskiej w Telewizji Polskiej S.A."
Jednocześnie Komisja Etyki TVP S.A. zwraca uwagę na konieczność przestrzegania również zasad poprawności warsztatowej. W złożonym wyjaśnieniu red. E. Jaworowicz przyznaje, że: „Odnosząc się do zdjęć (z ukrytej kamery) użytych w reportażu pragniemy wyjaśnić, że pojawiły się one podczas wypowiedzi byłego wielokrotnego pacjenta wielu szpitali psychiatrycznych. Mogło to stwarzać wrażenie, że wykonano je w szpitalu w Starogardzie Gdańskim, a tak w rzeczywistości nie było. Zdjęcia te pochodziły z Zakładu Psychiatrycznego w Świeciu, wykonane przez pacjenta, który udowodnił później w procesie sadowym, że jego osadzenie tamże, było nieuzasadnione. Jeżeli jednak zdjęcia te w całości reportażu mogły być odczytane jako pochodzące ze szpitala w Starogardzie Gdańskim, to gotowi jesteśmy za to przeprosić zainteresowanych”.
Komisja uważa, że podejmując trudne a czasem społecznie bulwersujące tematy należy uważać, by błąd warsztatowy – przebitka wmontowana w nieodpowiednie miejsce - choć nie zmienia generalnej wymowy tematu, tworzy nowy i nieuprawniony kontekst i wątpliwość u widza co do zasadności tworzenia takiej struktury narracji wizualnej i jej wiarygodności w relacji dotyczącej konkretnego miejsca zdarzenia.
Przewodniczący Komisji Etyki TVP S.A.
Michał Nekanda-Trepka