• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Stanowisko Rady Sekretariatu Kultury i Środków Przekazu NSZZ "Solidarność"

11:58, 01.09.2008
Stanowisko Rady Sekretariatu Kultury i Środków Przekazu NSZZ "Solidarność"Epatowanie polskiego społeczeństwa informacjami o nieodległej likwidacji abonamentu RiTV spowodowało już gwałtowny spadek kwot wpłacanych przez abonentów co w konsekwencji doprowadzi do upadku radiofonii publicznej i drastycznego pogorszenia wyników finansowych telewizji publicznej. Dostrzegamy zagrożenie dla dalszego istnienia oddziałów terenowych TVP, jak też dla dalszego funkcjonowania takich instytucji jak: TVP Polonia, TVP Kultura TVP Białoruś, TVP Historia. Przypominamy że wpływy z abonamentu stanowią ok. 80-90 % przychodów radia publicznego i gwałtowny spadek wpływów abonamentowych spowoduje praktyczną likwidację radiofonii publicznej. Uważamy że szermowanie argumentami odpolitycznienia mediów publicznych jest zasłoną dymną i próbą przykrycia faktycznych intencji przejęcia kontroli nad mediami publicznymi przez obecną koalicję rządową. Potwierdzeniem tej tezy są próby zastąpienia abonamentu przez bliżej nie zdefiniowane dotacje Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego czy też tajemniczy Fundusz Misji Publicznej. Uważamy że obecna koalicja rządowa powinna zająć się poprawieniem ściągalności abonamentu od osób prawnych i stworzeniem ustawowych form oceny mediów publicznych a nie usiłowaniem wzmocnienia mediów komercyjnych i marginalizowaniem mediów publicznych.

Przewodniczący Rady Sekretariatu


Jarosław Najmoła



Warszawa, 12 marca 2008

Rada Sekretariatu wyraża swoją dezaprobatę dla działań Koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego w sprawie likwidacji abonamentu radiowo- telewizyjnego.

Epatowanie polskiego społeczeństwa informacjami o nieodległej likwidacji abonamentu RiTV spowodowało już gwałtowny spadek kwot wpłacanych przez abonentów co w konsekwencji doprowadzi do upadku radiofonii publicznej i drastycznego pogorszenia wyników finansowych telewizji publicznej. Dostrzegamy zagrożenie dla dalszego istnienia oddziałów terenowych TVP, jak też dla dalszego funkcjonowania takich instytucji jak: TVP Polonia, TVP Kultura TVP Białoruś, TVP Historia. Przypominamy że wpływy z abonamentu stanowią ok. 80-90 % przychodów radia publicznego i gwałtowny spadek wpływów abonamentowych spowoduje praktyczną likwidację radiofonii publicznej. Uważamy że szermowanie argumentami odpolitycznienia mediów publicznych jest zasłoną dymną i próbą przykrycia faktycznych intencji przejęcia kontroli nad mediami publicznymi przez obecną koalicję rządową. Potwierdzeniem tej tezy są próby zastąpienia abonamentu przez bliżej nie zdefiniowane dotacje Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego czy też tajemniczy Fundusz Misji Publicznej. Uważamy że obecna koalicja rządowa powinna zająć się poprawieniem ściągalności abonamentu od osób prawnych i stworzeniem ustawowych form oceny mediów publicznych a nie usiłowaniem wzmocnienia mediów komercyjnych i marginalizowaniem mediów publicznych.

Przewodniczący Rady Sekretariatu


Jarosław Najmoła



Warszawa, 12 marca 2008