• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Orzeczenie Komisji Etyki TVP z 2.07.2014 r. w sprawie skargi P. Zofii Sroczyńskiej na reportaż wyemit. w cyklu "Wokół nas"

11:06, 22.07.2014
Orzeczenie Komisji Etyki TVP z 2.07.2014 r. w sprawie skargi P. Zofii Sroczyńskiej na reportaż wyemit. w cyklu "Wokół nas"!!! pusty LEAD !!!

Podziel się:  Więcej
W związku ze skargą Pani Zofii Sroczyńskiej na reportera Bartłomieja Łyżwińskiego, któremu zarzucono „(…) natarczywe nękanie, nachodzenie oraz natarczywe nagrywanie bez pozwolenia pokrzywdzonej”, podczas realizacji reportażu wyemitowanego w cyklu „Wokół nas” w dniu 11 marca 2014 r., na antenie TVP Szczecin, Komisja Etyki TVP zapoznała się:

- z zarzutami zawartymi w skardze p. Zofii Sroczyńskiej,

- materiałem wyemitowanym na antenie TVP Szczecin w cyklu „Wokół nas”, w dniu 11.03.2014 r.,

- pisemnymi wyjaśnieniami, przekazanymi przez Panią Marię Bartczak - Dyrektor TVP Szczecin.

Komisja Etyki TVP oceniała wyłącznie efekt antenowy i na tej podstawie stwierdza, co następuje:

Autor reportażu nie naruszył Zasad etyki dziennikarskiej obowiązujących w TVP S.A.
Dziennikarz przedstawił dość często występujące zjawisko, jakim jest utrudnianie ojcom kontaktów z dziećmi i niewykonywanie prawomocnych wyroków sądowych na przykładzie konfliktu rodzinnego, zaistniałego w toku postępowania rozwodowego. Zdaniem Komisji autor zrealizował reportaż z zachowaniem rzetelności i bezstronności dziennikarskiej, ze starannością i kulturą, a także poszanowaniem wizerunku skonfliktowanych stron.
Z materiału filmowego, a także złożonych wyjaśnień wynika, że autor reportażu dołożył wszelkich starań, aby uzyskać stanowiska obu stron konfliktu. Skarżąca nie skorzystała jednak z przysługującego jej prawa wypowiedzi i nie przedstawiła własnego punktu widzenia.
Zdaniem Komisji zarzut dotyczący stronniczych wypowiedzi osób występujących w reportażu jest bezpodstawny. Kurator sądowy, pełnomocnik pana Sroczyńskiego, przedstawiciel Sądu Okręgowego w Szczecinie posiadają tytuły prawne do tego, aby wypowiadać się w sprawie i nie można czynić zarzutu, że „odegrali swoje role, w swojej scenie, mówiąc to, co chcieli powiedzieć”.
Chybiony jest także zarzut dotyczący nieposzanowania wizerunku. W wyemitowanym materiale twarz skarżącej, a także innych osób (kadr prezentujący zdjęcie rodzinne pana Sroczyńskiego) zostały przesłonięte w sposób uniemożliwiający zidentyfikowanie. W analogiczny sposób przesłonięto tablice rejestracyjne auta należącego do skarżącej.
w imieniu Komisji Etyki TVP S.A.

Joanna Świderska

Przewodnicząca