• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Brygida Frosztęga-Kmiecik (1981– 2014)

10:57, 24.10.2014
Brygida Frosztęga-Kmiecik (1981– 2014)!!! pusty LEAD !!!

Znakomita dziennikarka Telewizji Polskiej w Katowicach zginęła w czwartek, 23 października w tragicznym wypadku, wraz z mężem Dariuszem (dziennikarzem TVN) i maleńkim synem Remigiuszem.

 
Brygida Frosztęga-Kmiecik

Brygida była dziennikarką TVP Katowice, wydawcą Magazynu Reporterów emitowanego na antenie katowickiego ośrodka, autorką wielu reportaży dla telewizji publicznej: m.in. do „Magazynu Ekspresu Reporterów" i „Reportera Polskiego" TVP2, „Non stop Polska" i „Celownika" TVP1 oraz „Telekuriera" TVP Regionalnej. Zajmowała się przede wszystkim tematyką społeczną, historiami, w których na pierwszy plan wysuwa się człowiek – jego problemy ale także radości, codzienne smutki i wyjątkowe sukcesy.

Jeszcze 15 października odbierała nagrodę na Przeglądzie i Konkursie Dziennikarskim Oddziałów Terenowych TVP w Opalenicy koło Poznania za swój cykl „Mama i tata, równi w domu i w pracy”. Była też laureatką wielu innych nagród, w tym m.in. pierwszego miejsca w konkursie dziennikarskim „Silesia Press”, na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Reportażu „Camera Obscura” i w konkursie „Tak. Pomagam”. Była nominowana do nagrody dziennikarskiej Grand Press za reportaż „Obywatelka Dorotka”, a za „Inny film" - do nagrody Złoty Lajkonik.

Inne jej wybitne reportaże to m.in. „Iskierka”, To nas dotyczy”, „Wygrać emeryturę”, „One i on”. Była absolwentką liceum im. Wyspiańskiego w Tychach i Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Sama z kolei prowadziła warsztaty telewizyjne dla podopiecznych pogotowia opiekuńczego w Bytomiu.

To ona w swoim reportażu „odkryła” dla opinii publicznej sparaliżowanego Janusza Świtaja, który prosił o eutanazję. Materiał wywołał wielką ogólnopolską dyskusję o problemach eutanazji i zapoczątkował akcję pomocy dla chorego. I nic w tym dziwnego, bo traktując swoją pracę jak misję, uważała, że: „największe zawodowe wyzwanie to udowodnianie, że media mogą zmienić życie człowieka, jeśli tylko ten jest na to gotowy”.

Centrum Informacji TVP