• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Dla szkół teatr ogromny

16:55, 29.10.2014
Dla szkół teatr ogromny!!! pusty LEAD !!!

30 spektakli, 850 tys. widzów z ponad 12,5 tys. szkół z całej Polski – takiego bilansu dwóch lat działania Internetowego Teatru TVP dla szkół nie powstydziłaby się żadna scena w kraju.

29 października minęły dwa lata od internetowej transmisji „Czarnoksiężnika z krainy Oz” wystawianego przez Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Gorące przyjęcie tej inicjatywy zachęciło Telewizję Polską do jej kontynuacji. Pomysł Internetowego Teatru TVP dla szkół polega na wykorzystaniu nowoczesnej technologii do transmisji przedstawień bezpośrednio do szkół w całej Polsce. Jest to możliwe dzięki szerokopasmowemu Internetowi.

Unikalne w Polsce połączenie technologii i teatru dało niepowtarzalną okazję do obcowania z kulturą na żywo uczniom wszystkich typów szkół z miejscowości odległych od wielkomiejskich ośrodków. Repertuar zaś został tak skonstruowany, by znalazły się w nim propozycje dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Każdą z 30 dotychczasowych kodowanych transmisji internetowych z teatrów w całym kraju oglądało średnio prawie 30 tys. widzów. Nie sposób przecenić znaczenia tej inicjatywy dla edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży. Dla dużej grupy to szansa na pierwszy kontakt z zawodowym teatrem. Nauczyciele wykorzystują tę okazję do przeprowadzenia specjalnych lekcji przybliżających nie tylko konkretną sztukę, ale także teatr w ogóle.

Internetowy Teatr TVP dla szkół został zauważony i doceniony przez czołowe instytucje związane z kulturą i edukacją. Wśród nich są np.: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Ministerstwo Edukacji, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Audiowizualny, Narodowe Centrum Kultury, Narodowy Instytut Teatralny, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Związek Artystów Scen Polskich.

Nie można byłoby mówić o tak dużym sukcesie, gdyby nie ścisła współpraca z oddziałami terenowymi TVP, które uczestniczą w akcji organizacyjnie i technicznie. We wszystkich oddziałach powołani są koordynatorzy. Nad całością przedsięwzięcia czuwa Zespół ds. koordynacji projektu pod kierownictwem dyrektora Ośrodka TVP Technologie Wiesława Łodzikowskiego. W jego pracach udział biorą specjaliści TVP od produkcji telewizyjnej, teatru edukacji i prawa autorskiego. Repertuar jest tak dobierany, by miał wysoką wartość artystyczną i edukacyjną.

Zachęceni powodzeniem internetowych transmisji teatralnych organizatorzy zaproponowali kolejny pomysł, konkurs: Internetowy Przegląd Szkolnych Zespołów Teatralnych w trzech kategoriach: szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Do jego pierwszej zeszłorocznej edycji zgłosiło się aż 177 szkół z całego kraju, a werdykt jury ogłoszony został 8 grudnia 2013 r. na specjalnej gali w telewizyjnym studiu TVP.

W tym roku w drugiej edycji nieco zmodyfikowanego konkursu, pod nazwą „Internetowy Przegląd Uczniowskich Zespołów Teatralnych”, uczestniczyć mogą również również zespoły z domów kultury i placówek edukacyjnych. Zadanie jest bardzo ambitne, bo przedstawienia musiały być oparte na całkowicie oryginalnym autorskim teście i/lub scenariuszu. W składzie jury obok znawców teatru z TVP (Zbigniewa Dzięgiela, Marka Mikosa i Wojciecha Majcherka) są też wybitne osobistości świata teatru: Anna Dymna, Michał Komar, Olgierd Łukaszewicz, Michał Walczak i Maciej Wojtyszko.

Podobnie jak w ubiegłym roku, uroczysta gala, podczas której ogłoszony zostanie werdykt jury odbędzie się pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP – Pani Anny Komorowskiej. Bezpośrednia transmisja z gali przewidziana jest 7 grudnia w Programie 1 TVP i TVP Regionalna. Natomiast w Internetowym Teatrze TVP dla szkól do końca roku przewidziane są jeszcze trzy transmisje spektakli:

- 6 listopada „Dziób w dziób”(reż. Zbigniew Lisowski) z Teatru Baj Pomorski w Toruniu,
- 28 listopada – „Zemsta” (reż. Piotr Szczerski) z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach,
- 11 grudnia – „Biegnijcie do szopki” (reż. Krystian Kobyłka) ze Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum”.

Centrum Informacji TVP