• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Cztery nominacje dla TVP w polsko-niemieckim dziennikarskim konkursie im. Tadeusza Mazowieckiego

13:39, 16.03.2015
Cztery nominacje dla TVP w polsko-niemieckim dziennikarskim konkursie im. Tadeusza Mazowieckiego!!! pusty LEAD !!!

Aż cztery audycje TVP zostały nominowane do finału XVIII edycji konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego 2015!

 
Kadr z filmu „Druga wojna światowa" cz. 2

Nominowano po sześć prac w kategoriach: Prasa, Radio, Telewizja oraz w kategorii „Dziennikarstwo na Pograniczu”. Wśród nominowanych do finału znalazły się cztery pozycje Telewizji Polskiej. Laureaci konkursu zostaną ogłoszeni 21 maja 2015 r., podczas uroczystej gali w szczecińskiej Trafostacji Sztuki.

1. „Po prostu jako człowiek”/”Dar serca”

Program poświęcony jest niemieckiej akcji „Znaki Pokuty”. Grupa wolontariuszek z Niemiec przyjeżdża do Polski i pracuje w szpitalu Centrum Zdrowia Dziecka. Równocześnie w Niemczech zbierane są fundusze na zakup aparatury dla szpitala. Wolontariuszki pracują w kuchni i na oddziałach szpitala.

2. „Uczcie się Polski. Opozycja w NRD i Solidarność”

W centrum zainteresowania filmu autorstwa Rozalii Romaniec (DW) i Magdaleny Gwóźdź (TVP) znajdują się wschodnioniemieccy dysydenci, którzy w latach 80. solidaryzowali się z opozycją antykomunistyczną w Polsce. Bohaterowie to byli opozycjoniści z Polski i z NRD, ludzie, którzy walczyli o obalenie tamtego systemu, funkcjonując w podobnych, ale też bardzo różnych światach. Ten film to polskie i niemieckie spojrzenie na tamtą epokę i próba dokonania bilansu przemian po obu stronach Odry.

3. „Druga wojna światowa cz. 2”

„Druga wojna światowa” - dwuczęściowy dokument powstał z dużym udziałem strony polskiej, od etapu przygotowań i konsultacji (głównym polskim konsultantem był prof. Tomasz Szarota), aż po ostateczny efekt ekranowy. O swoich doświadczeniach mówią w nim zarówno powszechnie znani nasi rodacy (Andrzej Wajda, Roman Polański), jak i ludzie nieznani, ale mających niezwykłe historie do opowiedzenia, oraz wybitni polscy i europejscy historycy (Paweł Machcewicz, Ian Kershaw, Richard Overy, Soenke Neitzel, Jochen Böhler). Niemiecki koproducent i partner TVP w tej produkcji – ZDF – to największa w Niemczech stacja publiczna o procentowym udziale w rynku zbliżonym do TVP1. Pierwsza część - „Druga woja światowa. Pierwszy dzień” w reż. Christiana Frey’a - wyemitowana została przez TVP1 w poniedziałek 2 września o godz. 20:20. Przedstawia ona wydarzenia poprzedzające wybuch II wojny światowej, świadczące o konsekwentnych przygotowaniach Hitlera do napaści na Polskę i sam początek działań wojennych.

Część druga - „Druga wojna światowa. Pierwsza ofiara” w reż. Petera Hartla - została wyemitowana w TVP1 tydzień później, czyli we wtorek 9 września 2014 r. o godz. 20.20. Ta część dokumentu koncentruje się na relacjach osób, które w początkach wojny były dziećmi. Przedstawiono w niej też m.in. opinie polskich ekspertów specjalizujących się w badaniu dziejów Niemiec i Polski: Bogdana Musiała i Pawła Machcewicza, a ZDF w swoim komunikacie podkreśla wyraźnie, że widz dowie się „jak polska ludność stała się jedną z największych ofiar tej wojny”. Zainteresowanie filmem wyraziły także wielkie targi produkcji telewizyjnych MIDEM w Cannes: przedstawiciele TVP1 zostali zaproszeni do udziału w specjalnym panelu „Polska – nieodkryty klejnot”, który ma być poświęcony możliwościom koprodukcyjnym polskiej telewizji. Redaktorami odpowiedzialnymi za koprodukcje byli: Stefan Brauburger (ZDF) i Andrzej Godlewski (TVP1).

4. „Sąsiedzie, co słychać?“

25 lat po upadku żelaznej kurtyny i 10 lat po rozszerzeniu Unii Europejskiej trzy stacje telewizyjne z Polski i Niemiec zdecydowały się dokonać bilansu doświadczeń po obu stronach granicy. Codzienne życie mieszkańców sąsiadujących krajów TVP2, Deutsche Welle oraz MDR pokazały na przykładzie dwóch wybranych rodzin – państwa Siwków mieszkających na obrzeżach Łomży oraz Schubertów z Erfurt, stolicy kraju związkowego Turyngii w Niemczech.

To już osiemnasta edycja konkursu o Nagrodę, która od dwóch lat nosi nazwę „Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego. Wysokość nagrody w każdej kategorii wynosi po 5000 euro. Rozdanie nagród będzie uroczystym akcentem Polsko-Niemieckich Dni Mediów, które w tym roku odbędą się w dniach 21-22 maja w salach Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Temat przewodni tegorocznej konferencji to „Polska i Niemcy – nowe kotwice Europy”. W trakcie konferencji dziennikarze i eksperci rozmawiać będą o współpracy Polski i Niemiec w czasach kryzysu w mediach i w polityce.

Więcej informacji: www.polsko-niemiecka-nagroda-dziennikarska.pl

Centrum Informacji TVP