• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Komunikat Telewizji Polskiej w sprawie raportu NIK

14:27, 03.07.2015
Komunikat Telewizji Polskiej w sprawie raportu NIK!!! pusty LEAD !!!

W związku z opublikowaną 3 lipca br. przez Najwyższą Izbę Kontroli informacją o wynikach kontroli „Produkcja zewnętrzna dla Telewizji Polskiej S.A.” oraz z opublikowanym w „Rzeczpospolitej” artykułem pt. „NIK krytykuje leasing w TVP” autorstwa Izabeli Kacprzak i Grażyny Zawadki, informujemy, że:

Najwyższa Izba Kontroli nie stwierdziła żadnych nieprawidłowości w prowadzonym procesie restrukturyzacji. Co więcej, wyraźnie pozytywnie oceniła gospodarność prowadzonych zmian, zatem nie tylko potwierdziła, że prowadzone działania są zasadne, ale także udzieliła rekomendacji dalszego przestrzegania przez TVP S.A. przyjętych założeń restrukturyzacji. Rozumiemy jednak, że każdą, nawet neutralną informację można zinterpretować i przekazać przez pryzmat z góry przyjętych założeń retorycznych.

Wnioski pokontrolne (informacja o wynikach kontroli „Produkcja zewnętrzna dla Telewizji Polskiej S.A.”, s. 10 i s. 35), jak i ocena kontrolowanej działalności (informacja o wynikach kontroli „Produkcja zewnętrzna dla Telewizji Polskiej S.A.”, s.8), nie wskazują, by Najwyższa Izba Kontroli ustaliła jakiekolwiek nieprawidłowości w prowadzonym procesie restrukturyzacji. Kontrolerzy zwracają uwagę na możliwe ryzyka, które, jak sami potwierdzają w dalszej części dokumentu (s.30), zostały właściwie zdiagnozowane przez TVP S.A. na etapie przygotowywania projektu działań restrukturyzacyjnych. Opublikowana informacja o wynikach kontroli mówi wprost, że:

1. „Najwyższa Izba Kontroli ocenia jako gospodarne podejmowane przez Zarząd TVP S.A. działania na rzecz obniżenia kosztów jej funkcjonowania. Spółka podejmowała wynikające z trudnej sytuacji finansowej działania restrukturyzacyjne m.in. w sferze zatrudnienia.” (informacja o wynikach kontroli „Produkcja zewnętrzna dla Telewizji Polskiej S.A.”, s. 9)

2. „Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli duży wpływ na powodzenie restrukturyzacji zatrudnienia będzie miała spójna realizacja przyjętych założeń.” (informacja o wynikach kontroli „Produkcja zewnętrzna dla Telewizji Polskiej S.A.”, s. 9)

3. NIK wnioskuje o „przestrzeganie przez Zarząd i dyrektorów jednostek organizacyjnych Spółki przyjętych założeń przy realizacji koncepcji zmian w zatrudnieniu oraz minimalizowanie ryzyk prawnych i faktycznych” (informacja o wynikach kontroli „Produkcja zewnętrzna dla Telewizji Polskiej S.A.”, s. 10) Wskazane przez NIK ryzyko pozwów pracowników przeciwko TVP S.A. jest oczywiste i nie stanowi krytyki wobec całego procesu restrukturyzacji, lecz zwraca uwagę na potencjalne konsekwencje prowadzonych działań. Z taką reakcją pracowników może naturalnie spotkać się każdy pracodawca, na wielu różnych płaszczyznach.

Przystępując do procesu, TVP precyzyjnie zdiagnozowała wszystkie ryzyka (na co również zwrócili uwagę kontrolerzy NIK) i podjęła działania mające na celu ich minimalizowanie. W grupie zidentyfikowanych ryzyk, znajdowały się również potencjalne roszczenia pracownicze. Zgodnie z przewidywaniami, jedna z organizacji związkowych złożyła pozew cywilny w imieniu 71 osób, z których, jak wynika z posiadanych przez TVP S.A. informacji, niemal 20 już wycofało swoje pełnomocnictwa.
Nie jest prawdą, jakoby po przeprowadzonym procesie outsourcingu 75% zatrudnionych pracowników stanowili pracownicy administracyjni. Argument ten nie pojawia się w opublikowanej informacji NIK, lecz jest wyłącznie interpretacją Autorek przywołanego na wstępie artykułu. Kontrolerzy NIK, znając z pewnością specyfikę produkcji w TVP S.A. oraz sposób funkcjonowania nadawcy publicznego, wyszczególnili w opublikowanej informacji o wynikach kontroli dość szczegółowy podział grup pracowniczych. Autorki artykułu dokonały natomiast znaczącego skrótu intelektualnego. Trzeba znać specyfikę produkcji, by wiedzieć, że telewizja to nie tylko dziennikarze występujący „na ekranie” i administracja, telewizję tworzą również pracownicy techniczni, osoby zajmujące się emisją, czy pracujące w obszarze technologii, są to także pracownicy zabezpieczający emisję, programujący, dokonujący serwisów urządzeń i pracujący przy realizacji telewizyjnej. Bez tych grup zawodowych nie sposób jest tworzyć i emitować program oraz zapewnić najwyższą jakość sygnału, emisji, wizji, dźwięku, czy światła. Analizując wspomniany skrót intelektualny Autorek artykułu należy przypuszczać, że ominęły one tę dość specyficzną, znaczącą i liczną grupę pracowników TVP S.A., łącząc ją, zupełnie błędnie i niezasadnie, z grupą pracowników administracyjnych, znacznie już w TVP S.A. ograniczoną.

Centrum Informacji TVP