• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Fundusz socjalny TVP wkrótce odblokowany?

17:08, 04.09.2015
Fundusz socjalny TVP wkrótce odblokowany?!!! pusty LEAD !!!

W najbliższych dniach powstanie grupa robocza złożona z przedstawicieli pracodawcy i reprezentatywnych związków zawodowych działających w TVP, która wraz z doradcami prawnymi obu stron będzie w trybie pilnym procedowała nad projektem Regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i Planem rzeczowo-finansowym na 2015 rok.

Są to najważniejsze ustalenia spotkania strony związkowej z Dyrektor Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi dr Ewą Ger i Pełnomocnikiem ds. kontaktów ze związkami Zawodowymi Karolem Pękulem, które odbyło się w piątek 4 września br. pod przewodnictwem Prezesa TVP Janusza Daszczyńskiego. Wzięli w nim udział: Barbara Markowska-Wójcik, Przewodnicząca ZZPTiT MP Wizja Organizacja Zakładowa w TVP S.A, Wiceprzewodniczący „Wizji” Jacek Dybowski, Jarosław Najmoła, Przewodniczący NSZZ „Solidarność” TVP S.A., Andrzej Szenk, Przewodniczący Rady Zakładowej TVP S.A. MZZPRiTV oraz członkowie Koła Emerytów TVP. Z zaproszenia Prezesa Daszczyńskiego do przysłuchiwania się dyskusji skorzystali również dziennikarze z „Presserwisu” i Wirtualnychmediów.

W sprawie projektowanych zmian w regulaminie funduszu odbyło się wiele merytorycznych spotkań z zakładowymi organizacjami związkowymi, także korespondencja w tej sprawie obejmuje co najmniej kilkadziesiąt pism. Piątkowe spotkanie miało charakter rozmowy ostatniej szansy, gdyż pracodawca był zmuszony wstrzymać wypłatę wszystkich świadczeń z funduszu od 1 kwietnia br. Jak już informowaliśmy, Państwowa Inspekcja Pracy w wystąpieniu pokontrolnym z 16 marca 2015 roku zobowiązała TVP do zapewnienia wszystkim osobom uprawnionym jednakowego (równego) dostępu do świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Dotychczasowa praktyka tworzenia u jednego pracodawcy 16 odrębnych funduszy socjalnych pozostaje w sprzeczności z zasadą przyznawania świadczeń z tego funduszu i ustalania ich wysokości wyłącznie na podstawie sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej.

Przebieg piątkowej rozmowy nie zapowiadał przełomu. Prezes Daszczyński kilkakrotnie ponawiał apele o kompromis i uczynienie gestu solidarności wobec dużej grupy pozostających w trudnych sytuacjach życiowych obecnych i emerytowanych pracowników TVP. Dramatycznie brzmiały też słowa przedstawicieli Koła Emerytów, upominających się o prawa ludzi schorowanych i starych. Z kolei strona związkowa argumentowała, że pracodawca odrzuca wszelkie propozycje porozumienia w sprawie regulaminu formułowane przez 3 związki zawodowe. Wobec impasu w dyskusji nad sprawami często bardzo szczegółowymi konstruktywnie ze strony przedstawicieli związków zawodowych zabrzmiała propozycja Wiceprzewodniczącego Jacka Dybowskiego. Jak stwierdził Jacek Dybowski, w sytuacji ogólnej zgody z zasadą podstawową - jeden wspólny fundusz a nie 16 odrębnych, przy utrzymaniu 16 komisji opiniujących wnioski – najbardziej racjonalnym wyjściem wydaje się powołanie zespołu roboczego, który przy pomocy prawników, punkt po punkcie, wypracuje kompromisowy kształt spornych dokumentów.

Centrum Informacji TVP