• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„Karski” i „Kabaret śmierci” TVP2 nominowane do nagrody Prix Europa 2015

10:12, 10.09.2015
„Karski” i „Kabaret śmierci” TVP2 nominowane do nagrody Prix Europa 2015!!! pusty LEAD !!!

Spektakl Studia Teatralnego Dwójki „Karski” w reż. Magdaleny Łazarkiewicz został nominowany w kategorii najlepszy film telewizyjny, a „Kabaret śmierci” w reż. Andrzeja Celińskiego został wytypowany w kategorii najlepszy dokument telewizyjny do prestiżowej nagrody Prix Europa 2015. Przyznanie nagród nastąpi podczas uroczystej Gali 23 października w Berlinie.

 
Logo

Podziel się:  Więcej
Koprodukowany przez Redakcję Artystyczną TVP2 spektakl „Karski” składa się z kilku płaszczyzn narracyjnych: współczesnej, opowiadającej historię młodych ludzi realizujących fabularyzowany film dokumentalny o Janie Karskim oraz historycznej, składającej się z zainscenizowanych scen z jego życia. Całości dopełnia dyskurs na temat moralnych wyborów i dylematów Karskiego oraz ich znaczenia dla postaw młodych ludzi wobec współczesnego świata , a także fragmenty archiwalnych nagrań i współczesnych programów.

- Chodzi nam o to, żeby postać Karskiego przefiltrować przez wrażliwość współczesnego widza, pokazać go poprzez optykę młodych ludzi, realizatorów filmu o Karskim, którzy z różnych pobudek podejmują się realizacji filmu o nim, a stopniowo, coraz bardziej, ta realizacja zahacza się o ich własne życiowe wybory, a dylematy współczesnego świata niebezpiecznie rymują się z realiami „tamtych” czasów – tak Magdalena Łazarkiewicz opowiadała o koncepcji swojego spektaklu.

„Karski” został wyprodukowany przez Telewizję Polską, Narodowy Instytut Audiowizualny oraz The Chimney Pot. Spektakl zdobył już kilka krajowych laurów. Magdalena Łazarkiewicz otrzymała nagrodę za reżyserię oraz nagrodę im. Krzysztofa Zaleskiego na XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2015”.

Drugą nominację do nagrody Prix Europa 2015 otrzymał koprodukowany przez Redakcję Reportażu i Dokumentu TVP2 film dokumentalny „Kabaret śmierci”. To wojenna opowieść o artystach żydowskiego pochodzenia, walczących o przetrwanie za pomocą jedynej dostępnej im broni - twórczości muzycznej, teatralnej i filmowej. Przed hitlerowskim aparatem represji bronią się za pomocą żartu, przedstawień kabaretowych, skeczy, spektakli, piosenek, koncertów... Organizują je w obozach koncentracyjnych i gettach. Walczą o życie, ale przede wszystkim - jak sami podkreślają - o duszę i godność.

Symbolicznym przewodnikiem po pełnym paradoksów, nieprawdopodobnych wydarzeń i dramatycznych spięć świecie obozowych kabareciarzy, gwiazd wiedeńskich i warszawskich scen, aktorów, muzyków i popularnych przed wojną filmowców jest legendarna postać getta warszawskiego - uliczny błazen Rubinstein. Kamera dociera do warszawskiego getta, obozów w Kurowicach, Jaktorowie, Buchenwaldzie, Theresienstadt, Auschwitz, Ravensbruck... W roli komentatorów wydarzeń występują współcześni artyści i pisarze, którzy zgłębiali w swojej twórczości temat sztuki za kolczastym drutem, oraz ostatni żyjący uczestnicy i świadkowie tych wydarzeń. Dokument „Kabaret śmierci” został już doceniony na 58. New York Festivals World’s Best Tv & Films 2015 zdobywając Złoty Medal w kategorii film dokumentalny.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu Prix Europa zostanie zaprezentowanych ponad dwadzieścia produkcji w każdej kategorii. Do konkursu o 12. Nagrodę Prix Europa zgłoszonych zostało ponad sześćset programów z europejskich stacji telewizyjnych, radiowych oraz internetowych. Więcej informacji o festiwalu: www.prixeuropa.eu

Centrum Informacji TVP