• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Produkcje TVP docenione na VI Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych

14:34, 10.09.2015
Produkcje TVP docenione na VI Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych!!! pusty LEAD !!!

„Światem rządzi Bóg”, „Ukryte gniazdo dynastii” i „Sny o wojnie” zostały nagrodzone, a „Akcja AB” wyróżniona podczas VI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych, który potrwa do 11 września w Warszawie.

 
"Ukryte gniazdo dynastii" w reż. Zdzisława Cozaca

Podziel się:  Więcej
Film „Światem rządzi Bóg” w reżyserii Krzysztofa Tadeja otrzymał Brązową Szablę VI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych. Opowiada on o zakonniku, ojcu Jerzym Tomzińskim, paulinie z Jasnej Góry, jednym z najbardziej fascynujących ludzi kościoła katolickiego w Polsce. Ojciec Tomziński opowiada o obronie Jasnej Góry podczas II wojny światowej. Wspomina o spotkaniu z delegacją komunistyczną rządu lubelskiego z premierem Osóbką-Morawskim na czele w jasnogórskim klasztorze. Opowiada o represjach, które przeżył podczas organizacji Ślubów Jasnogórskich oraz po spotkaniu z Prymasem Polski Kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Rozmowa z ojcem Tomzińskim to wspaniała lekcja historii naszego kraju. Dokument został zrealizowany dla Redakcji Audycji Katolickich TVP1.

Koprodukcja TVP Historia „Ukryte gniazdo dynastii” w reżyserii Zdzisława Cozaca to część dokumentalno-fabularyzowanego cyklu popularnonaukowego „Tajemnice początków Polski”, która otrzymała Brązową Szablę VI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych. Tematem filmu jest pasjonujące śledztwo, mające na celu ustalenie prawdziwego miejsca narodzin dynastii Piastów. Czy faktycznie jest nim Gniezno? A może raczej nieistniejący już gród Kalisz - Zawodzie? Archeolodzy, dendrochronolodzy, historycy przedstawiają argumenty za i przeciw obu tym koncepcjom.

Dokument TVP Historia „Akcja AB” Hanny Zofii Etemadi otrzymał wyróżnienie VI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych. Film opowiada o działaniach Niemców, których celem było niszczenie narodu polskiego podczas II wojny światowej. W wyniku zakrojonych na wielką skalę działań represyjnych aresztowano, wysłano do obozów koncentracyjnych lub zamordowano w wielu miejscach kaźni na terenie całego kraju nawet do 100 000 osób.

W kategorii filmów wojskowych Srebrną Szablę Festiwalu otrzymał reportaż „Sny o wojnie” w reż. Wojciecha Królikowskiego, wyprodukowany przez TVP Katowice na zlecenie TVP Regionalna. Nagrodzony obraz stanowi analizę i wizualizację snów polskich żołnierzy - weteranów misji w Iraku i Afganistanie, którzy zdecydowali się na leczenie w Klinice Psychiatrii Wojskowego Instytutu Medycznego. Analizy snów dokonali Ludmiła Kosińska i Piotr Ilnicki z Kliniki Leczenia Stresu Pourazowego. Opisy snów obrazują rozmiar cierpienia psychicznego weteranów, w wielu przypadkach wzbudzają wśród nich lęk i napięcie. W obawie przed nawrotem koszmaru wielu z pacjentów boi się zasnąć, a jeżeli zasypiają po obudzeniu mają wrażenie, że wciąż są na misji. Pomóc może analiza snów, odtwarzających traumatyczne przeżycia.

****

Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych jest inicjatywą grupy niezależnych twórców i menadżerów kultury pod społecznym protektoratem Towarzystwa Wiedzy Obronnej. Celem projektu jest międzynarodowa promocja sztuki filmowej poświęconej wiedzy o dziejach państw i narodów oraz popularyzacja tradycji obronnych tych państw, ze szczególnym uwzględnieniem obrazu współczesnych armii, które w służbie pokoju angażują się na całym świecie w międzynarodowe misje stabilizacyjne i humanitarne. Stąd właśnie formuła festiwalu łącząca filmy historyczne i wojskowe.

Centrum Informacji TVP