• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Film „Jaster - tajemnica Hela" - obsypany nagrodami na Festiwalu „Niepokorni Niezłomni Wyklęci"

13:15, 01.10.2015
Film „Jaster - tajemnica Hela" - obsypany nagrodami na Festiwalu „Niepokorni Niezłomni Wyklęci"!!! pusty LEAD !!!

Film w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego oraz Małgorzaty Walczak otrzymał pięć nagród podczas VII Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, którego gala finałowa odbyła się 26 września 2015 w Gdyńskim Centrum Filmowym.

 
Plakat

Podziel się:  Więcej
Film został dwukrotnie wyróżniony w kategoriach: Złoty Opornik oraz Nagroda Specjalna im. Janusza Krupskiego za odwagę i trud w poszukiwaniu trudnych tematów. Film otrzymał również Nagrodę Główną Dyrektora Festiwalu za najlepszą artystyczną formę filmu.

Festiwal NNW uhonorował również dwiema nagrodami bohaterów filmu: „Sygnet Niepodległości" otrzymał Kazimierz Piechowski, uciekinier z Auschwitz, przyjaciel Jastera oraz „Drzwi do Wolności" pośmiertnie otrzymała Anna Danuta Sławińska, narzeczona Jastera. Oboje kilkadziesiąt lat życia poświęcili sprawie rehabilitacji niesłusznie oskarżonego bojownika AK, jednak bez powodzenia do czasu ukazania się tej koprodukcji dokumentalnej, którą współtworzyli: TVP Historia, Mazowiecki Fundusz Filmowy, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Zoyda Art Production. To bardzo poruszający film dokumentalny o tragicznym losie Stanisława Jastera, ps. Hel, niesłusznie posądzonego o zdradę bojownika oddziałów specjalnych Kedywu Armii Krajowej, który na skutek tragicznego splotu okoliczności, po serii wsyp w AK w Warszawie latem 1943 roku sam został przez towarzyszy broni posądzony o kolaborację z Niemcami, w niejasnych okolicznościach stracony i pozostawiony w pamięci z piętnem zdrajcy na ponad 70 lat. Film otrzymał już we wrześniu dwie inne nagrody: Wyróżnienie na Zamojskim Festiwalu Filmowym „Spotkania z Historią" oraz Wyróżnienie na Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie. Film jest powtarzany przez TVP Historia.