• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Film Zbigniewa Rytela z TVP Sport w finale prestiżowego Festiwalu w Mediolanie

12:06, 06.10.2015
Film Zbigniewa Rytela z TVP Sport w finale prestiżowego Festiwalu w Mediolanie!!! pusty LEAD !!!

Po raz kolejny doceniono produkcję Redakcji Transmisji i Publicystyki TVP Sport. Film dokumentalny w reżyserii Zbigniewa Rytela „Sport w TVP – obrazki z wystawy” znalazł się w programie 33. Międzynarodowego Festiwalu Filmów i Telewizyjnych Programów Sportowych w Mediolanie.

 
Zbigniew Rytel

Podziel się:  Więcej
Tegoroczna edycja Festiwalu (27 października – 1 listopada) będzie miała specjalny przebieg z uwagi na patronat trwających od 1 maja Międzynarodowych Targów EXPO. Sześć dni, 130 produkcji z 36 krajów (wybranych z 972 zgłoszeń z 55 państw), 25 premier światowych, 50 dyscyplin sportowych, 30 godzin nie publikowanych przekazów olimpijskich, 12 ekranów w technologii 4k, 200 reżyserów i producentów, 202 telewizje zaangażowane w projekt – tak organizatorzy reklamują najbliższa edycję.

„Sport w TVP – obrazki z wystawy” to dokument, którego scenarzystą i reżyserem jest Zbigniew Rytel, a producentem Tamara Czyż-Kasperek. Został zrealizowany z okazji 60-lecia Telewizji Polskiej. Od początku istnienia TVP, sport był jednym z najważniejszych elementów jej programu, w niektórych momentach wręcz najważniejszym. Historia sportu i historia telewizji splatają się w tym filmie w nierozerwalną całość, pokazując jak razem wpływały one na życie wielu pokoleń Polaków.

Dużą zaletą filmu jest bogactwo materiałów archiwalnych, dokumentujących sukcesy polskich sportowców i pokazujących kulisy telewizji. Autorowi udało się zebrać wspomnienia wielu wybitnych twórców telewizyjnych, wliczając tych, którzy w latach 50. budowali fundamenty TVP (np.: Michał Bogusławski, Wanda Trzebunia-Siwicka). Ich opowiadania po raz pierwszy upublicznione w filmie – pełne anegdot i ciekawostek – pokazują realia telewizji w ciągu 60. lat jej istnienia. Podkreślenia wymaga znakomita jakość zdjęć autorstwa Ładysława Lipkowskiego i montaż Bogusława Koziarskiego.

To nie pierwsze wyróżnienie dla Zbigniewa Rytela. Inne jego filmy dokumentalne (jak choćby „Krzysztof Wiłkomirski – ostateczna walka”, „Idolka” o Justynie Kowalczyk czy „PKOl – 90 lat na olimpijskim szlaku”) były nagradzane podczas festiwali w Polsce i zagranicą. Film „Dzieci Mniejszego Księcia” pokazywany był na wielu festiwalach na całym świecie. Zwyciężył w Dżakarcie, a w Mediolanie otrzymał honorowe wyróżnienie („Mention d’Honneur”).

Centrum Informacji TVP