• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Uchwała nr 1/2016 Rady Programowej TVP S.A.

14:34, 30.03.2016
Uchwała nr 1/2016 Rady Programowej TVP S.A.w sprawie oceny poziomu i jakości głównego wydania „Wiadomości”

w sprawie oceny poziomu i jakości głównego wydania „Wiadomości”


Podziel się:  Więcej
Na podstawie art.28a ust. 3 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji Rada Programowa na 1(17) posiedzeniu w dniu 27 stycznia 2016 roku przyjęła uchwałę następującej treści: 

Nie komentując doboru pracowników i współpracowników przez nowe władze TVP S.A. ponieważ wykracza to poza nasz mandat ustawowy, Rada Programowa zauważa wpływ zmian kadrowych na zawartość i jakość najważniejszego programu informacyjnego telewizji publicznej. 

W ciągu kilkunastu dni trudno radykalnie przebudować ramówkę programową bądź sformułować nowe propozycje programowe. Bardzo łatwo jednak zmienić wymowę materiałów informacyjnych i uczynić z nich narzędzie manipulacji nastrojami społecznymi, co budzi nasz głęboki niepokój.

Uważamy, że nowe ”Wiadomości” powinny zostać poddane profesjonalnemu monitoringowi ich treści ponieważ są oznaki, że bywają stronnicze: 15 stycznia, gdy zostaliśmy zaskoczeni obniżeniem ratingu Polski przez agencję Standard & Poor's, "Wiadomości" poświęciły temu newsowi zaledwie kilka sekund, podczas gdy inne media uznały ten fakt za informację dnia. 19 stycznia w sześciu na siedem materiałów "Wiadomości" znalazły się negatywne przekazy na temat Niemiec. 20 stycznia w relacji z debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu zabrakło odniesienia do antyeuropejskiego nastawienia większości deputowanych broniących Polski. 21 stycznia pominięto milczeniem nadużycie ze strony premier B. Szydło, mówiącej o milionie uchodźców z Ukrainy, mimo oficjalnego dementi tej „rewelacji” ze strony ambasadora Ukrainy. Nie rozumiemy również lansowania w „Wiadomościach” postaci i poglądów skrajnych, co świadczy nie o pluralizmie tej audycji, ale o skrajnym radykalizmie ich nowej formuły 

Zgodnie z art.21 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji programy mediów publicznych powinny cechować „pluralizm, bezstronność i wyważenie oraz innowacyjność, wysoka jakość i integralność przekazu”. „Wiadomości” nie mogą zatem uprawiać propagandy, nie mogą być rządowe lub partyjne. 

Załącznik do uchwały stanowi analiza głównych wydań audycji informacyjnych Telewizji Polskiej S.A., TVN oraz Polsatu w dniach 18 – 24 stycznia 2016 roku.

Przewodnicząca
Rady Programowej TVP S.A.
(Iwona Śledzińska – Katarasińska)

Uchwała Nr 1/2016 została przyjęta 8 głosami za uchwałą, przy 3 głosach przeciwnych i 1 głosie wstrzymującym.