• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Film „Czarodziejska góra” doceniony na 64. Trento Film Festival

14:00, 13.05.2016
Film „Czarodziejska góra” doceniony na 64. Trento Film Festival!!! pusty LEAD !!!

Międzynarodowa koprodukcja „Czarodziejska góra” w reżyserii Ancy Damian koprodukowana przez Redakcję Filmu Dokumentalnego i Reportażu TVP2 wraz z Aparte, Filmograf, SMF i Arizona Production została doceniona na festiwalu filmów o tematyce górskiej 64. Trento Film Festival.

 
Kadr z filmu

Podziel się:  Więcej
Film Ancy Damian „Czarodziejska góra” prezentuje niezwykłą postać Adama Jacka Winklera. Bohater tego dokumentu był indywidualistą, sam uważał, że swoim żarliwym i prostodusznym charakterem przypomina postać Koziołka Matołka z polskiej literatury dziecięcej. Mocno przesiąknięty duchem antykomunistycznego ruchu oporu opuścił Polskę w 1965 roku. Przebywał w Paryżu jako emigrant, gdzie zaangażował się w czynną walkę przeciwko komunizmowi. Słysząc o inwazji sowieckiej armii na Afganistan, dołączył do Afgańczyków i walczył pod wodzą Ahmada Szacha Massuda.

Film „Czarodziejska góra” otrzymała nagrodę główną festiwalu: Gold Gentian For Best Movie – Gran Premio „Citta’ Di Trento”. Jury doceniło film za oryginalne, kreatywne, a jednocześnie subtelne i intymne dzieło pokazujące walkę człowieka z przeznaczeniem i sobą. Dodatkowo jury doceniło technikę dokumentu, będącą połączeniem animacji, kolaży i materiałów filmowych.

Więcej informacji o festiwalu na: http://trentofestival.it/

Centrum Informacji TVP