• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Zdzisław Cozac, autor cyklu „Tajemnice początków Polski”, laureatem „Filmowego Ziemowita”

11:25, 15.06.2016
Zdzisław Cozac, autor cyklu „Tajemnice początków Polski”, laureatem „Filmowego Ziemowita”!!! pusty LEAD !!!

Zdzisław Cozac, autor realizowanego dla TVP Historia cyklu „Tajemnice początków Polski” laureatem „Filmowego Ziemowita” w 6. edycji Przeglądu Filmów Edukacyjnych „Człowiek w poszukiwaniu wartości”.

 
Fragm. z dok. "Krzyż i korona"

Podziel się:  Więcej
„Trzcinica Karpacka Troja”, „Wyspa władców”, „Miasto zatopionych bogów”, „Krzyż i korona” to filmy tworzące cykl „Tajemnice początków Polski” opowiadają o najdawniejszych dziejach Polski i poszukiwaniu przez naukowców prawdy o wydarzeniach, które stworzyły naszą współczesną tożsamość narodową.

Zdzisław Cozac na podstawie badań archeologów, historyków, dendrochronologów i naukowców różnych specjalności stara się odtworzyć nie tylko najważniejsze wydarzenia historyczne ale także atmosferę, warunki życia i styl czasów Mieszka I, Bolesława Chrobrego i wcześniejszych. Inscenizacje bitew, dworskich spotkań, pieczołowite rekonstrukcje zamków i kościołów pozwalają widzom przenieść się do czasów, które choć na lekcjach historii wydają się oczywiste dla naukowców są przedmiotem gorących sporów i wielu pytań na które do dziś nie znaleziono odpowiedzi. Artystyczna forma współgra z rzetelnością faktograficzną. Docenili to jurorzy zarówno Przeglądu Filmów Edukacyjnych jak filmowych festiwali. Statuetki na Film, Art & Tourism Festival, Zamojskim Festiwalu Filmowym Spotkania z Historią czy Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych, w sumie kilkanaście nagród zdobyły poszczególne filmy z cyklu „Tajemnice Początków Polski”. Najnowszy z nich „Krzyż i korona” – opowiadający o historii chrztu Mieszka I i koronacji jego syna Bolesława Chrobrego królem Polski w pełni wpisał się w przesłanie tegorocznego Przeglądu Filmów edukacyjnych „Człowiek w poszukiwaniu wartości” dedykowanemu patriotycznej edukacji historycznej oraz 1050 rocznicy Chrztu Polski.

- Staram się pokazywać historyczne wydarzenia z perspektywy współczesności. Przełamywać stereotypy pokutujące w naszej świadomości. Opierać się na emocjach które łączą ludzi bez względu na upływ czasu. To ważne byśmy rozumieli ale też czuli naszą tożsamość. Żeby historię chciały poznawać kolejne pokolenia. – mówi Zdzisław Cozac, twórca serii „Tajemnice początków Polski” i pracuje nad kolejnym filmem. A wszystkie filmy z cyklu „Tajemnice początków Polski” zobaczyć można w TVP Historia.