• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Dokument „21 x Nowy Jork” rekomendowany do Europejskiej Nagrody Filmowej 2016

15:19, 16.06.2016
Dokument „21 x Nowy Jork” rekomendowany do Europejskiej Nagrody Filmowej 2016!!! pusty LEAD !!!

Koprodukowany przez TVP2 film dokumentalny „21 x Nowy Jork” w reżyserii Piotra Stasika otrzymał oficjalną rekomendację Krakowskiego Festiwalu Filmowego do tegorocznej Europejskiej Nagrody Filmowej, której ceremonia wręczenia odbędzie się 10 grudnia we Wrocławiu.

 
Kadr z dokumentu

Podziel się:  Więcej
„21 x Nowy Jork” to intymny portret miasta i jego mieszkańców. Bohaterów poznajemy w nowojorskim metrze i wychodzimy za nimi na powierzchnię, by dowiedzieć się więcej o ich życiu, pragnieniach, namiętnościach, nadziejach i marzeniach – czasami zaprzepaszczonych, a czasem jeszcze czekających na zrealizowanie. Zbiór historii składa się na emocjonalną opowieść o samotności towarzyszącej człowiekowi żyjącemu w zachodnim społeczeństwie w XXI wieku.

Dokument spotkał się z bardzo przychylnym odbiorem podczas ostatniego Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W prestiżowym rankingu ocen „Gazety Festiwalowej” cenieni krytycy filmowi: Tue Steen Müller (Filmkommentaren.dk), Will Tizard (“Variety”), Truls Lie (“NY TID”), Krzysztof Kwiatkowski („Wprost”) oraz Janusz Wróblewski („Polityka”) dali filmowi jednogłośnie najwyższą możliwą notę, co dało mu bezapelacyjnie pierwsze miejsce wśród pełnometrażowych dokumentów prezentowanych w ramach Festiwalu.

Europejska Nagroda Filmowa przyznawana od 1988 roku to jedna z najbardziej prestiżowych nagród dla filmów europejskich. Jej pierwszym laureatem był Krzysztof Kieślowski za „Krótki film o zabijaniu”. Tegoroczna gala wręczenia nagród odbędzie się 10 grudnia we Wrocławiu, Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Produkcja filmu: Lava Films i TVP 2 przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.