• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Koprodukcja Belsatu i TVP 2 nagrodzona w Meksyku

11:33, 03.11.2016
Koprodukcja Belsatu i TVP 2 nagrodzona w Meksyku!!! pusty LEAD !!!

„Alisa w krainie wojny” otrzymała nagrodę główną na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych DocsMX w Meksyku.

 
Koprodukcja Belsatu i TVP 2 nagrodzona w Meksyku

Podziel się:  Więcej
Jest to kolejna nagroda dla filmu zrealizowanego przez dwie młode Ukrainki. Wcześniej film otrzymał Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Agadirze (Maroko) za „pokazanie wojny w niewyobrażalnych scenach jak z filmów fabularnych, łączących w sobie intymne, osobiste przeżycia i politykę”.

„Alisa w krainie wojny” przedstawia przeżycia 26-letniej studentki szkoły filmowej w Kijowie pokazywane w okresie od Euromajdanu do wojny na Wschodzie Ukrainy. Jest to emocjonalny dziennik młodej kobiety zagubionej w niestabilnym świecie. Żywy obraz jej tragicznych doświadczeń, uczuć i obaw. Autorka i główna bohaterka filmu występowała nie tylko w roli reżysera, gdyż z biegiem czasu stała się też uczestnikiem wydarzeń. W pewnym momencie trafiła nawet do niewoli prorosyjskich separatystów, którzy podejrzewali ją o szpiegostwo na rzecz ukraińskiej armii Dokument opowiada również o miłości Alisy i jej chłopaka francuskiego dziennikarza, która została wystawiona na dramatyczną próbę.

Producentem filmu współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jest Fundacja Dokument i Świat, a koproducentami TVP 2 i Belsat. Scenariusz powstał w ramach projektu „Młodzi o młodych” realizowanego przez naszą Fundację przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza i Fundacji Sunduk.