• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Kolejne nagrody dla filmu „KRZYŻ i KORONA” Zdzisława Cozaca

16:15, 15.11.2016
Kolejne nagrody dla filmu „KRZYŻ i KORONA” Zdzisława Cozaca!!! pusty LEAD !!!
 
Zdzisław Cozac z nagrodą fot. Krzysztof Kozerski

Podziel się:  Więcej
„Krzyż i korona”, zrealizowany w koprodukcji z TVP 1 i TVP Historia, konfrontuje podręcznikową wizję chrztu Polski z najnowszymi, często zaskakującymi hipotezami naukowców nt. chrztu Mieszka I i chrystianizacji państwa pierwszych Piastów. Film miał premierę na antenie TVP 1 podczas kwietniowych obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. Ostatnio brał udział w kilku festiwalach.

12 listopada br. podczas Gali na zakończenie XI Festiwalu „Losy Polaków” – Przegląd Polskich i Polonijnych Filmów i Multimediów Zdzisław Cozac zdobył Grand Prix - nagrodę ufundowaną przez Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego. W festiwalu konkurowało ponad 80 prac. Jak powiedział Paweł Woldan – przewodniczący jury „Zdzisławowi Cozacowi udało się wypracować własny, oryginalny styl filmowego opowiadania o historii sprzed tysiąca lat, o początkach Polski . Tym filmem zachwyci się dziecko, zachwyci się dorosły i zachwyci się starszy człowiek.”

Wcześniej, 24 października autor otrzymał Złotą Szablę – nagrodę specjalną za najlepszy film zrealizowany na 1050. rocznicę chrztu Polski na VII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych, w którym zaprezentowano 49 filmów z 18 państw.

Film „Krzyż i korona” otrzymał także II nagrodę na XXXI Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów Niepokalanów 2016, który zakończył się 16 października w Galerii Porczyńskich w Warszawie.

Aktualnie reżyser pracuje nad kolejnym odcinkiem serii „Tajemnice początków Polski”, w którym chce przedstawić kontrowersyjny temat okoliczności podboju przez Mieszka I terenów dzisiejszego Śląska i Małopolski z Krakowem.