• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Dokument „Karski i władcy ludzkości" nagrodzony Ławrem, rosyjskim Oscarem dla filmu dokumentalnego

10:22, 16.12.2016
Dokument „Karski i władcy ludzkości" nagrodzony Ławrem, rosyjskim Oscarem dla filmu dokumentalnego!!! pusty LEAD !!!

Dokumentalno-animowany film Sławomira Grunberga "Karski i władcy ludzkości", wyprodukowany przez przez Apple Film Production i LOGTV w koprodukcji z Telewizją Polską, Narodowym Centrum Kultury i Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Tv Indie, Fundacją Przeszłość-Teraźniejszość oraz Rosyjsko-Polskim Centrum Dialogu i Porozumienia, otrzymał prestiżową nagrodę Ławr, nazywaną rosyjskim Oscarem filmu dokumentalnego.

 
Jan Karski

Podziel się:  Więcej
Karski i władcy ludzkości” był wcześniej wyświetlany w aż 40 rosyjskich kinach i w 10 miastach. Rosja była kolejnym krajem, po Polsce, USA i Australii, w którym film o polskim bohaterze był wyświetlany w kinach.

Film Grunberga został świetnie przyjęty w Rosji. Historia Karskiego, emisariusza który ujawnił przed państwami zachodniej koalicji okrucieństwa i masowe zbrodnie, jakich hitlerowcy dopuszczali się na terenie Polski, była w Rosji zupełnie nieznana. Po premierowym pokazie filmu, który kilkusetosobowa publiczność w przepełnionej sali przyjęła w ogromnym skupieniu, w czasie dyskusji z publicznością nie brakowało emocjonujących pytań i odpowiedzi, nawiązujących często do teraźniejszości. Producent filmu, Dariusz Jabłoński, pytany o znaczenie postawy Karskiego dla współczesnych widzów, przywołał wówczas cytat ze Zbigniewa Herberta: „Naród, który traci pamięć, traci sumienie.” Dodał również: „Filmowcy, a szczególnie dokumentaliści, maja obowiązek zachowania pamięci, pamięci opartej na prawdzie. Jan Karski jest przykładem, jak wiele może zrobić jeden człowiek przeciw totalitaryzmowi”.

"Karski i władcy ludzkości" to zrealizowany w nowatorskiej formule, łączącej unikalne materiały archiwalne i sekwencje animowane, film wybitnego dokumentalisty, laureata EMMY, Sławomira Grunberga. Dokument miał swoją uroczystą premierę 23 kwietnia 2015 roku, w przededniu 101. rocznicy urodzin Jana Karskiego, a następnego dnia wszedł do polskich kin, zdobywając świetne recenzje krytyków i popularność wśród widzów. Pierwszy oficjalny pokaz filmu poza granicami kraju odbył się w Jerozolimie, z okazji 25-lecia wznowienia stosunków polsko-izraelskich, a współorganizatorami pokazu przygotowanego przez Instytut Polski w Tel Avivie był Instytut Yad Vashem i Światowy Kongres Żydów. Na jesieni 2015 roku film miał premierę na Georgtown University i wszedł do amerykańskich kin, zdobywając znakomite recenzje (“….wzruszające spojrzenie na bohatera polskiego ruchu oporu”, The Los Angeles Times ; “…fascynujący….” The New York Times).

Kilka lat temu „Newsweek” uznał Jana Karskiego za jedną z najwybitniejszych postaci, a jego wojenną misję określił jako jeden z moralnych kamieni milowych cywilizacji dwudziestego stulecia. W uznaniu zasług dla ludzkości Karski został odznaczony przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamę w 2012 roku najwyższym amerykańskim odznaczeniem cywilnym - Prezydenckim Medalem Wolności.

KARSKI I WŁADCY LUDZKOŚCI
Gatunek: dokument / animacja
Produkcja: USA/ Polska 2015
Reżyseria/Zdjęcia: Sławomir Grünberg („School Prayer”, Wyrzutki”, „Portrety emocji”, „Ocaleni przez deportację”, „Trans-akcja”, „Płonący facet”)
Scenariusz: Katka Reszke, Sławomir Grünberg, E. Thomas Wood
Produkcja: LogTV LTD & Apple Film Production
W koprodukcji z: Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Telewizją Polską SA, Narodowym Centrum Kultury, TvIndie Film, Fundacją Przeszłość i Teraźniejszość, Fundacja Rosyjsko-Polskie Centrum Dialogu i Porozumienia
Dźwięk: Tomasz Dukszta C.A.S.
Montaż: Matylda Kawka, Katka Reszke
Autor sekwencji animowanych: Tomasz Niedźwiedź
Producenci: Sławomir Grünberg, Dariusz Jabłoński, Violetta Kamińska, Izabela Wójcik

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=R2irw3re_LY