• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Maciej Łopiński, Przewodniczący Rady Nadzorczej TVP S.A.

09:29, 07.02.2017
Maciej Łopiński, Przewodniczący Rady Nadzorczej TVP S.A.!!! pusty LEAD !!!

Urodził się w 1947 roku w Gdańsku. Z wykształcenia jest filologiem, z zawodu – dziennikarzem.

 
Maciej Łopiński

Podziel się:  Więcej
Pracował m.in. w „Głosie Wybrzeża" i w tygodniku „Czas” (1977-1981), zlikwidowanym w stanie wojennym za sprzyjanie „Solidarności”. W latach 1971-1981 był członkiem PZPR, z której wystąpił po wprowadzeniu stanu wojennego. Odmówił poddania się weryfikacji dziennikarzy.

Od 1982 roku redagował „Solidarność - Pismo Regionu Gdańskiego”. Jednocześnie doradzał Regionalnej Komisji Koordynacyjnej, później zostając jej członkiem. Publikował także w prasie emigracyjnej: „Kulturze”, „Zeszytach Historycznych”, „Kontakcie”. Na przełomie 1982 i 1983 roku spędził kilka miesięcy w areszcie. Razem z M. Wilkiem i Z. Gachem opublikował w 1984 roku książkę „Konspira. Rzecz o podziemnej „Solidarności”. W 1988 uczestniczył w strajkach w Stoczni Gdańskiej. Jako członek RKK wszedł w skład jawnego Tymczasowego Zarządu Regionu w Gdańsku. Redagował „Tygodnik Gdański” i pracował jako menadżer – zarządzał m.in. spółką „Przekaz” , spółką „Prasa Bałtycka”, Agencją Rozwoju Pomorza S.A. i Grupą Zarządzającą „Pomerania” S.A.

W latach 2005-2010 był sekretarzem stanu, a następnie szefem Gabinetu Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Do Sejmu VII kadencji został wybrany z listy Prawa i Sprawiedliwości.

W latach 2015-2017 pełnił funkcję sekretarza stanu w Kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, skąd odszedł na własną prośbę.

Ma spore doświadczenie dziennikarskie, menadżerskie i nadzorcze w spółkach prawa handlowego. 17 lat temu zdał egzamin uprawniający do zasiadania w radach spółek skarbu państwa. Był członkiem rad nadzorczych Funduszu Gospodarczego i Fundacji Gospodarczej „Solidarności”, Polskiej Agencji Informacyjnej, KGHM, PZU Asset Management, „Gazety Współczesnej” Radia ARnet.