• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Triumf koprodukcji TVP na 57. Krakowskim Festiwalu Filmowym

11:19, 05.06.2017
Triumf koprodukcji TVP na 57. Krakowskim Festiwalu Filmowym!!! pusty LEAD !!!

Złotego Lajkonika w Konkursie Polskim na zakończonym w niedzielę 57. Krakowskim Festiwalu Filmowym zdobył film dokumentalny w reżyserii Grzegorza Szczepanika „Najbrzydszy samochód świata”. Wśród nagrodzonych filmów koprodukowanych przez Telewizję Polską znalazły się także: „Beksińscy. Album wideofoniczny” oraz „Film dla Stasia”.

 
Kadr z filmu „Najbrzydszy samochód świata”

Podziel się:  Więcej
Bohaterem dokumentu wyreżyserowanego przez Grzegorza Szczepanika jest ponad pięćdziesięcioletni samochód marki Wartburg. Auto wciąż jest w drodze, a podróżują nim Bogdan wraz z matką. Film drogi, który toczy się pomiędzy Majdankiem a Niemcami to wyprawa w przeszłość i odtwarzanie wspomnień z czasów wojny. Bogdan poświęca Kazimierze niemal cały czas. Wyjątkiem są chwile, kiedy przypadkowym osobom z dumą prezentuje auto. „Najbrzydszy samochód świata” Jury doceniło za „ukazanie wzruszających i pełnych ciepłego humoru relacji pomiędzy synem i matką w czułej podróży najpiękniejszym z pojazdów”. To trzecie z rzędu zwycięstwo w tej kategorii filmu koprodukowanego przez TVP2. Film zdobył również uznanie Jury Studenckiego, które przyznało tytułowi swoją nagrodę.

Obraz wyreżyserowany przez Marcina Borchardta „Beksińscy. Album wideofoniczny” otrzymał Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych, jak również rekomendację do nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej. Jury konkursu doceniło „poruszającą opowieść o skomplikowanych rodzinnych relacjach odtworzoną w skromnej formie rodzinnego albumu”. Film powstał w koprodukcji z TVP2.

„Film dla Stasia” w reżyserii Moniki Maleń, został uhonorowany ufundowaną przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji Nagrodą im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne. Koprodukowany przez TVP1 dokument o sile przyjaźni i radości życia Jedynka planuje wyemitować w jesiennej ramówce.

Krakowski Festiwal Filmowy jest jedną z najstarszych imprez w Europie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Tegoroczna 57. edycja festiwalu odbywała się w dniach 28 maja - 4 czerwca 2017.