• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„Wielki Test o Kościuszce” w TVP1

13:59, 11.09.2017
„Wielki Test o Kościuszce” w TVP1!!! pusty LEAD !!!

Już 13 września o godz. 20:25 Jedynka zaprasza na kolejny sprawdzian wiedzy. Tym razem widzowie i zaproszeni do studia goście będą rozwiązywać „Wielki Test o Kościuszce” organizowany z okazji 200. rocznicy śmierci generała oraz ustanowienia roku 2017 przez parlament jako Roku Kościuszki. Program poprowadzą Sylwia Dekiert i Maciej Kurzajewski.

 
Sylwia Dekiert i Maciej Kurzajewski. Foto: Jan Bogacz/TVP

Podziel się:  Więcej
W „Wielkim Teście o Kościuszce” tradycyjnie rywalizować ze sobą będą znani artyści, sportowcy, dziennikarze, którzy, w duetach, sprawdzą swoją wiedzę odpowiadając na pytania za pomocą specjalnych terminali. Wśród uczestników Testu znajdą się m.in.: Przemysław Cypryański, Maria Niklińska, Jerzy Grzechnik, Artur Chamski, Tadeusz Chudecki, Wojciech Wysocki, Barbara Kurzaj, Piotr Ligienza, Marek Probosz, Jerzy Petersburski, Piotr Małachowski. Zwycięzcy przekażą nagrodę pieniężną na cel dobroczynny - społeczny lub edukacyjny. Z kolei widzowie mogą uczestniczyć w teleturnieju rozwiązując test w Internecie na stronie wielkitest.tvp.pl lub wykorzystując specjalną aplikację Wielki Test TVP.

Między kolejnymi rundami pytań pojawią się felietony i fragmenty filmowe związane z tematyką testu, które w interesujący sposób pogłębiają wiedzę. W „Wielkim Teście o Kościuszce” przypomniane będą m.in. okoliczności najsłynniejszej ze zwycięskich bitew - pod Racławicami, mniej znane wydarzenia z biografii Tadeusza Kościuszki: życie uczuciowe, pierwsza odezwa w historii Państwa Polskiego adresowana do kobiet, relacje naczelnika z ostatnim królem Polski w gorących dniach Insurekcji Kościuszkowskiej, czy zesłanie do Rosji po upadku powstania. W studiu pojawią się też „na żywo” grupy rekonstrukcyjne pasjonatów epoki i postaci Tadeusza Kościuszki. Ponadto w programie pokazane zostaną wyniki sondy ulicznej, prezentujące wiedzę Polaków o tym bohaterze polskiej historii.

Tadeusz Kościuszko to polski i amerykański generał, Naczelnik narodowego powstania Insurekcji 1794 r., w której podjął walkę o ratowanie ginącej Rzeczypospolitej, prawo do życia w wolności i zachowania suwerennego państwa oraz zasłużony dowódca w wojnie rewolucyjnej o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Skrywa w swojej biografii pasjonujące, widowiskowe zdarzenia, epizody i historie, o których warto opowiedzieć. W USA jest patronem dwóch ważnych nowojorskich mostów, jego nazwiskiem zostało nazwane miasto w stanie Missisipi, hrabstwo w stanie Indiana, a także najwyższa góra na australijskim kontynencie oraz obszerny Park Narodowym w tym kraju.

Program powstaje w koprodukcji z Filmoteką Narodową Instytutem Audiowizualnym. Patronami medialnymi są Interia i Super Express.

Premiera: 13 września (środa), godz. 20:25, TVP1
www.wielkitest.tvp.pl