• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Uroczysty pokaz filmu „Spokój” po cyfrowej rekonstrukcji w TVP

14:06, 22.09.2017
Uroczysty pokaz filmu „Spokój” po cyfrowej rekonstrukcji w TVP!!! pusty LEAD !!!

21 września w Gdyńskim Centrum Filmowym podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych odbyła się premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu „Spokój” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Pokaz uświetnili swoją obecnością m.in. Barbara Krafftówna oraz autor zdjęć do filmu „Spokój” Jacek Petrycki. Wydarzenie otworzyli Maciej Stanecki, Członek Zarządu TVP i Piotr Ogiński, Dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP.

 
Kadr z filmu „Spokój”

Po 37 latach od premiery filmu „Spokój” Ośrodek Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP dokonał digitalizacji filmu połączonej z rekonstrukcją obrazu i dźwięku.

"Spokój" czekał na premierę cztery lata. Krzysztof Kieślowski zrealizował go w "gorącym" 1976 roku. Wymowa filmu wzbudziła wówczas niepokój cenzury, która skazała utwór na "odpoczynek" na półce. Gdy nadszedł jeszcze "gorętszy" rok 1980, "Spokój" powrócił do łask. Jego telewizyjna premiera odbyła się 19 września, w niespełna trzy tygodnie po podpisaniu Porozumień Sierpniowych. Krytyka uznała dzieło Kieślowskiego za prekursorskie i wyprzedzające kino moralnego niepokoju. Film uhonorowano Nagrodą Jury na Festiwalu w Gdańsku w 1981 roku.

Digitalizacja i rekonstrukcja tej pozycji była bardzo dużym wyzwaniem. Opracowanie jest jednym z nielicznych, wykonanych z materiału światłoczułego zarejestrowanego na taśmie 16 mm. Wykorzystanie takiego nośnika zapisu znacząco obniża techniczny poziom materiału. Do współpracy nad przygotowaniem nowej kopii wzorcowej, TVP zaprosiła autora zdjęć Jacka Petryckiego. Pod jego okiem film nabrał nowego wyrazu artystycznego, zgodnego z pierwotnym zamierzeniem. Aby to umożliwić skorzystano z materiałów źródłowych, czyli negatywu obrazu i dźwięku magnetycznego.

W TVP kończą się także prace nad rewitalizacją kolejnego filmu Krzysztofa Kieślowskiego „Legenda”. Ponadto w trakcie rekonstrukcji są tak popularne seriale jak serial kryminalny „Extradycja”, „Zmiennicy” i „40-latek”.

W zbiorach Telewizji Polskiej znajduje się ok. 126 000 materiałów filmowych i 43 000 nagrań dźwiękowych, co stanowi największe archiwum materiałów telewizyjnych i filmowych w Polsce.

Projekt „Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP S.A.” obejmuje: 836 tytułów z wybranych gatunków: filmy, seriale, dokumenty (z czego 210 pozycji będzie poddane pełnej rekonstrukcji cyfrowej). Jest to przekrój twórczości wielu znaczących postaci kina polskiego i najcenniejszych realizacji począwszy od 1962 r. do 2007 r. Telewizja Polska jest liderem rekonstrukcji cyfrowej.