• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Nagrody dla „Łowców miodu” na festiwalu filmów w węgierskim Szolnok

11:21, 18.10.2017
Nagrody dla „Łowców miodu” na festiwalu filmów w węgierskim Szolnok!!! pusty LEAD !!!

Podczas zakończonego w niedzielę 15 października Międzynarodowego Festiwalu Filmów Naukowych w Szolnok, wyróżniony został film Krystiana Matyska „Łowcy miodu”. Dokument powstał w koprodukcji Redakcji Dokumentu i Reportażu TVP2 oraz Arkana Studio.

 
Kadr z filmu

Podziel się:  Więcej
Krystian Matysek w „Łowcach miodu” przedstawia fascynujące życie pszczół, ukazane w niekonwencjonalny sposób. Od milionów lat pszczoły budują środowisko naturalne naszej planety; dziś giną, w niespotykanej dotąd skali. Jednym ze sposobów na ratunek wydaje się być pszczelarstwo miejskie oraz powrót do starych tradycji hodowli dzikich pszczół w lasach. Może właśnie sięgając do przeszłości, w pierwotnym środowisku i modelu współżycia ludzi i pszczół, można ocalić ich świat? Film stara się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Film można obejrzeć na VOD TVP: https://vod.tvp.pl/website/lowcy-miodu,27366870.

Do udziału w 17. edycji The Szolnok International Scientific Film Festival 2017 wpłynęło 200 zgłoszeń z 11 krajów. Do pokazów konkursowych zakwalifikowano 26 filmów; 9 tytułów pokazano w projekcjach poza konkursem.

Na liście laureatów najwyższe miejsca zajęły:

1. Vital Bonds (reż. Niobe Thompson),
2. Rosetta - Memories of a Comet (reż. Jean- Christophe Ribot),
3. Memo (reż. Istvan Tasnadi) oraz Ocean Heroines - Alison Kock (reż. Aleksandra Sorgenicht).

Certificate of Merit:

• Honey Hunters (Łowcy Miodu – reż. Krystian Matysek),oraz
• Lemmings, Little Giant of the North (reż. Zoltan Torok).

Students’ Jury Award:

• Łowcy Miodu (Krystian Matysek),
• Memo (István Tasnádi),oraz
• Vital Bonds (Niobe Thompson).

Telewizja Polska brała udział w festiwalu, również poprzez wskazanie swoich przedstawicieli do międzynarodowego jury, w skład którego wchodzili przedstawiciele telewizji z krajów Grupy Wyszehradzkiej. Taka kompozycja jury jest jednym z efektów zacieśnienia w ostatnich dwóch latach współpracy mediów publicznych z państw V4. Przedstawicielką TVP w składzie oceniającym zgłoszone do konkursu produkcje była Aleksandra Jacków z Biura Handlu i Współpracy Międzynarodowej. Tematyka tegorocznej edycji festiwalu obejmowała zagadnienia treści naukowych i edukacyjnych, kwestie ochrony środowiska oraz sposoby przybliżania osiągnięć w tej dziedzinie szerszej widowni. Dodatkowo, podczas festiwalu podjęto kwestie możliwości mediów publicznych w propagowaniu treści edukacyjnych; zagadnienie to omawiane jest szeroko na forum międzynarodowym obszaru mediów. Tematyka naukowo-edukacyjna jest głównym obszarem działań grupy eksperckiej EBU Science and Knowledge, w prezydium której zasiada Magdalena Borowska, reprezentująca Redakcję Filmu Dokumentalnego TVP1. Telewizja Polska proponuje widzom zróżnicowaną ofertę programów edukacyjnych i popularno-naukowych, stanowiących ważny element misji publicznej TVP. Współpraca z europejskimi stacjami telewizyjnymi stwarza możliwość porównania mechanizmów i doświadczeń w tym obszarze, a działalność w prezydium Science and Knowledge przedkłada się na efektywność tej współpracy. Udział w festiwalach filmów popularno-naukowych stanowi cenne uzupełnienie zarówno oferty programowej, jak i nowych kontaktów roboczych.