• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Październikowy wysyp nagród dla koprodukcji dokumentalnych TVP2

15:23, 30.10.2017
Październikowy wysyp nagród dla koprodukcji dokumentalnych TVP2!!! pusty LEAD !!!

Październik przyniósł prawdziwy wysyp nagród dla filmów dokumentalnych koprodukowanych przez TVP2. Z nagrodami i wyróżnieniami festiwali filmowych odbywających się w Polsce i zagranicą wróciły filmy: „Ikona” Wojciecha Kasperskiego, „Dwa światy” Macieja Adamka oraz „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika, o nominację do Oscara walczy natomiast film Michała Marczaka „Wszystkie nieprzespane noce”.

 
Kadr z filmu „Dwa światy”

Podziel się:  Więcej
Łukasz Żal zwyciężył na zakończonym właśnie w Finlandii Międzynarodowym Festiwalu Autorów Zdjęć IMAGO, gdzie główną nagrodę w kategorii Film Dokumentalny przyznano za zdjęcia do filmu Wojciecha Kasperskiego „Ikona”. Obraz ten otrzymał również w październiku Nagrodę Jury w sekcji Otredades na odbywającym się w Meksyku festiwalu DocsMX.

Podczas czwartej edycji festiwalu Szczecin European Film Festival, która zakończyła się 23 października 2017 roku, nagrodę za „najlepszy film badający granice filmu dokumentalnego”, ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał film „21 x Nowy Jork" w reż. Piotr Stasika. Wcześniej dokument ten zdobył Srebrny Zamek – nagrodę 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema, który organizowany jest przez Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Film dokumentalny „Dwa światy” w reżyserii Macieja Adamka otrzymał natomiast wyróżnienie specjalne na zakończonym 12 października w Serbii festiwalu Bosifest. Jest to festiwal dla i o osobach z niepełnosprawnościami, który od ośmiu lat pokazuje najlepsze filmy z całego świata prezentujące problemy tej grupy.

Inna koprodukcja TVP2 – film w reżyserii Michała Marczaka „Wszystkie nieprzespane noce” – znalazła się właśnie na tzw. „długiej liście oscarowej” i ma szansę na nominację do najbardziej cenionej filmowej nagrody świata.

Film dokumentalny „Dwa światy” Macieja Adamka otrzymał Nagrodę Jury na ARKIPEL Jakarta International Documentary and Experimental Film Festival w Indonezji. W konkursie zaprezentowano 31 filmów wyselekcjonowanych z 1722 zgłoszeń z 80 krajów.