• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Dokumenty TVP docenione na 29. The Polish Film Festival In America Awards

09:27, 24.11.2017
Dokumenty TVP docenione na 29. The Polish Film Festival In America Awards!!! pusty LEAD !!!

Koprodukcje TVP – dokumenty: „Gintrowski”, „Film dla Stasia”, „Młynarski. Piosenka finałowa”, „Zygmunt Hübner – gra z rzeczywistością” oraz film fabularny „Jestem mordercą” zostały nagrodzone i wyróżnione na zakończonym 19 listopada w Chicago 29. The Polish Film Festival In America Awards.

 
Kadr z dokumentu „Film dla Stasia”

Podziel się:  Więcej
Koprodukcja TVP1 „Gintrowski” w reżyserii Artura Bartosiaka doceniona została w kategorii Nagroda Humanitarna (Humanitarian Award) 29. The Polish Film Festival In America Awards. To opowieść o artyście, którego legenda nie przetrwała dziejowej rewolucji, mimo że on sam przyczynił się do jej zwycięstwa. To historia genialnego muzyka, który śpiewając rewolucyjne pieśni, porywał tłumy, a kiedy wreszcie zwyciężył, przestał być potrzebny i popadł w zapomnienie. To portret człowieka nie potrafiącego się odnaleźć w rzeczywistości, o którą walczył i o której marzył. Jego bezkompromisowość tak cenna w czasach walki, okazała się balastem w świecie pozbawionym jasno zdefiniowanego wroga. Bohater zrzucony przez wiatr historii z piedestału, popada w zgorzknienie i coraz większe wyobcowanie.

Dokument „Film dla Stasia” w reż. Moniki Meleń, zrealizowany wspólnie przez TVP1 i TVP3 Kraków zdobył specjalne wyróżnienie honorowe (Special Honorary Mention) 29. The Polish Film Festival In America Awards. Film nagrywa amatorską kamerą dorosły Stanisław. Długo i cierpliwie tłumaczy dziecku, co jest w życiu ważne, a także jak sobie radzić z najprostszymi czynnościami, które małemu Stasiowi mogą sprawiać trudność. Uczy go siły, pokazuje jak mimo wszystko cieszyć się życiem i brać z niego tyle, ile się zamarzy. Duży Stanisław to artysta, malowanie obrazów jest jego pracą i pasją, którą także stara się zarazić małego Stasia. Są przyjaciółmi, choć dzieli ich spora różnica wieku. Obaj mają ułomność, która z pozoru powinna im utrudniać normalne życie, a jednak każdego dnia udowadniają sobie i światu, że jeśli się naprawdę chce, można osiągnąć wszystko. To film o sile przyjaźni i radości życia.
Nagrodę specjalną Jury Festiwalu (Special Jury Prize To Documentary Film For Most Interesting Subject) otrzymał dokument TVP2 „Młynarski. Piosenka finałowa”. Reżyserką i autorką scenariusza filmu jest Alicja Albrecht, przez lata związana z TVP, zrealizowała kilkadziesiąt autorskich dokumentów nagradzanych na festiwalach. Piosenka to jest taki drobny twór, który może bardzo sprowokować do myślenia, ale niestety nie jest w stanie go zastąpić - mówił Wojciech Młynarski. W swoich piosenkach sportre¬tował mu współczesnych, tworząc Kronikę Polski i Polaków. Nieznane dotąd archiwalia, fotografie, teledyski, niektóre powstałe specjalnie na potrzeby filmu, przypominają najpiękniejsze jego piosenki. Dokument „Młynarski. Piosenka finałowa” to przede wszystkim ostatni, bardzo osobisty, szcze¬ry wywiad z bohaterem. Film dopełniają wypowiedzi jego najbliższych przyjaciół, między in¬nymi: Janusza Gajosa, Janusza Głowackiego, Jerzego Derfla, Janusza Senta, Włodzimierza Korcza, Ewy Bem, Janusza Stokłosy, Ireny Santor, Michała Bajora, Magdy Zawadzkiej, Krystyny Jandy, Rodziny i tych, którzy z nim tworzyli i dla których tworzył: wybitni kompozytorzy, aktorzy, piosenkarze. Te niezwykle uczciwe opowieści o Wojciechu Młynarskim zbudowały portret niezwykłego artysty, ale też człowieka z wyraźnym pęknięciem, zmagającego się z ludzkimi słabościami.

Również „Zygmunt Hübner – gra z rzeczywistością” w reżyserii Edyty Wróblewskiej, koprodukowany przez TVP2, zdobył specjalne wyróżnienie honorowe (Special Honorary Mention) Festiwalu. To twórcza sylwetka jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych, aktora i niezapomnianego pedagoga oraz dyrektora wielu teatrów. Film przedstawia Zygmunta Hübnera jako artystę wpisanego w kontekst polityczny, lecz także potrafiącego sformułować autonomiczny głos pomimo ponurej rzeczywistości PRL-u. Dokument jest także hołdem dla wizji teatru, jaki proponował Hübner – rzeczowego, zapraszającego widza do rozmowy i oddanego istotnym sprawom społeczeństwa, teatru, „który się wtrąca”.

Kolejna koprodukcja Telewizji Polskiej uhonorowana na 29. The Polish Film Festival In America Awards to film „Jestem mordercą” w reżyserii Macieja Pieprzycy. Thriller psychologiczny inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z początku lat 70-tych. Głównym bohaterem filmu jest młody oficer milicji, który po niepowodzeniu dotychczasowego śledztwa, zostaje szefem grupy dochodzeniowej mającej złapać seryjnego zabójcę kobiet. To zwykły człowiek postawiony w sytuacji, która go przerasta. Zmagając się ze swoimi słabościami, ambicjami, również z systemem społeczno-politycznym, bliski jest przekroczenia niebezpiecznej granicy.