• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Dokumenty TVP1 docenione na festiwalu „Kino z duszą”

13:49, 27.11.2017
Dokumenty TVP1 docenione na festiwalu „Kino z duszą”!!! pusty LEAD !!!

Nagrodę Główną festiwalu „Kino z duszą” otrzymała Alina Mrowińska za dokument „Jakiego koloru jest miłość”, natomiast nagroda ufundowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II trafiła do Marcina Janosa Krawczyka za film „Ziemia bezdomnych”.

 
Kadr z dokumentu „Jakiego koloru jest miłość”

Podziel się:  Więcej
Jurorzy docenili obraz „Jakiego koloru jest miłość” wyprodukowany przez Telewizję Polską za „subtelnie zrealizowaną, poruszającą opowieść o miłości”. Dokument ukazuje historię niewidomej psycholog Moniki i Wojtka, informatyka z porażeniem mózgowym, którzy poznali się na portalu randkowym dla niepełnosprawnych. Od dwóch lat są małżeństwem, kilka miesięcy temu urodziła im się zdrowa córeczka Ula. Kochają się, wspierają i każdego dnia walczą o normalne życie. Ich historię widzowie Jedynki oglądali także w serialu TVP1 „Młodzi lekarze”.
Z kolei Marcin Janos Krawczyk, autor „Ziemi bezdomnych”, otrzymał nagrodę ufundowaną przez Centrum Myśli Jana Pawła II – za film, który ukazuje wartości ważne dla Jana Pawła II. Jak powiedział w uzasadnieniu werdyktu jury dyrektor Centrum Michał Senk, „godność człowieka i solidarność, które przebijają z kadrów nagrodzonego filmu, to niewątpliwie wartości bliskie Ojcu Świętemu, który niejednokrotnie podkreślał, że społeczeństwo naprawdę solidarne powstaje wtedy, gdy ci, którzy posiadają dobra, dzielą się nimi z ubogimi, a nie tylko tym, co zbywa”.

Bohaterami realizowanego siedem lat obrazu Marcina Krawczyka są bezdomni, którzy – z inspiracji zmarłego w 2009 r. ojca Bogusława Palecznego, zakonnika – próbują pozostać w trzeźwości i pracują przy budowie jachtu, którym mogliby opłynąć ziemię.