• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz pierwszy na antenie TVP Historia

13:51, 28.09.2018
Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz pierwszy na antenie TVP Historia!!! pusty LEAD !!!

Relacje z jubileuszowego X Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci pokaże w dniach 29 września - 2 października TVP Historia.

 
Logo

Podziel się:  Więcej
W tym roku odbywa się X jubileuszowa edycja Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Towarzyszyć jej będą liczne fora dyskusyjne, koncerty, widowiska oraz wydarzenia kulturalno-historyczne. Relacje z nich będą mogli zobaczyć widzowie TVP Historia w ramach Studia Festiwalowego od soboty do wtorku po 21:00, a w środę 3 października retransmisję gali finałowej Festiwalu. W pokazach festiwalowych zaprezentowane zostaną filmy zrealizowane dla TVP Historia: „Błękitna Armia 1917-1919” Leszka Wiśniewskiego oraz „Rok 1966” Rafała Geremka.

Ideą, która od początku przyświecała Festiwalowi była chęć stworzenia przestrzeni, w której spotkać się mogą świadkowie naszej historii najnowszej, twórcy obrazów filmowych inspirowanych dziejami walki o niepodległość w latach 1939-89 oraz widzowie poszukujący filmów o tej tematyce, którzy chcą pogłębić znajomość czasów i ludzi skazanych przez propagandę PRL-u na zapomnienie.

Podczas Festiwalu będzie można zobaczyć, posłuchać i dotknąć historii; spotkać się bezpośrednio i porozmawiać z tymi, którzy nigdy nie pogodzili się, ani z niemiecką, ani z sowiecką okupacją. Każdego roku Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci odwiedza kilka pokoleń Polaków, a także goście z zagranicy. Obok środowisk polonijnych, przyjeżdżają świadkowie historii i twórcy z Europy środkowo-wschodniej oraz wydawcy książek obcojęzycznych o historii Polski. Wnoszą oni do dyskusji o naszych dziejach szerszy kontekst i świeże spojrzenie.

Festiwal zaczyna się w sobotę 29 września i zakończy się uroczystą galą we wtorek 2 października.