• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Premiera opery „Alcesta” w TVP Kultura

18:07, 12.10.2018
Premiera opery „Alcesta” w TVP Kultura!!! pusty LEAD !!!

14 października TVP Kultura zaprasza na wyjątkową operę „Alcesta” Christopha Willibalda Glucka w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, będącą nowatorskim połączeniem starożytnego mitu, klasycznej opery i teraźniejszości.

 
Kadr z „Alcesta” Christopha Willibalda Glucka

Podziel się:  Więcej
W 2014 roku, z okazji w 300. rocznicy śmierci jednego z reformatorów opery klasycystycznej, Christopha Willibalda Glucka, w madryckim Teatro Real wystawiono przełomowe dzieło kompozytora – „Alcestę”, opartą na micie o Alkestis, która z miłości do męża zgodziła się umrzeć, by przedłużyć mu życie. Operę wyreżyserował inny wielki reformator – Krzysztof Warlikowski, który nadał spektaklowi współczesny kontekst, nawiązując do znanej na całym świecie historii księżnej Diany. Całości dopełnia minimalistyczna, przy czym niezwykle efektowna scenografia.

Tytułową rolę, którą przed laty wykonywały takie legendy, jak Kristen Flagstad czy Maria Callas, reżyser powierzył niemieckiej śpiewaczce Angeli Denoke, partię Admeta - Paulowi Grovesowi, zaś w arcykapłana wcielił się Willard White. Chórem i orkiestrą przewodził brytyjski dyrygent Ivor Bolton. Autorką scenografii i kostiumów jest Małgorzata Szczęśniak.

„Alcesta”, TVP Kultura, 14 października (niedziela), godz. 14:35 - premiera