• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Współpraca TVP Kultura z Instytutem Muzyki i Tańca

15:56, 15.11.2018
Współpraca TVP Kultura z Instytutem Muzyki i Tańca!!! pusty LEAD !!!

Po sukcesach konkursów „Młody Muzyk Roku” i „Młody Tancerz Roku”, TVP Kultura oraz Instytut Muzyki i Tańca kontynuują owocną współpracę i planują kolejny wspólny projekt cykl „Baletownik”.

 
Logo

Podziel się:  Więcej
Od listopada 2018 roku TVP Kultura obejmuje patronatem medialnym statutowe działania Instytutu Muzyki i Tańca, który od 2010 roku nieustannie wspiera rozwój kultury muzycznej i tanecznej w Polsce. Dotychczas obie instytucje razem organizowały m.in.: konkursy „Młody Muzyk Roku” (którego zwycięzca z 2016 roku, Łukasz Dyczko, triumfował w finale „Eurowizji dla Młodych Muzyków” w Kolonii) i „Młody Tancerz Roku” (którego laureatki z 2015 i 2017 roku: Viktoria Nowak i Paulina Bidzińska, zwyciężyły w międzynarodowych finałach „Eurowizji dla Młodych Tancerzy”).

Najnowszym wspólnym projektem TVP Kultura i Instytutu Muzyki i Tańca jest „Baletownik” - zrealizowany w formie baletowych klipów, 10-odcinkowy cykl prezentujący sztukę tańca klasycznego. Osią każdego odcinka jest konkretne pas wraz z merytorycznym komentarzem wybitnych tancerzy i choreografów, takich jak m.in.: Ewa Wycichowska, Zofia Rudnicka i Wacław Gaworczyk. Dopełnieniem informacji o prezentowanych pas są fragmenty baletów.

Wypowiedzi tańczących w nich artystów nawiązują do danego kroku, ale przede wszystkim do osobistych doświadczeń i przeżyć wynikających z faktu kreowania partii w spektaklu baletowym. „Baletownik” z jednej strony pobudza do refleksji nad tym, jak zmieniała się sztuka klasycznego tańca, a z drugiej wskazuje na jej ponadczasowy charakter.

W pierwszym odcinku „Baletownika” o kroku pas ballonné i pas ballotté opowie Ewa Wycichowska – tancerka, choreografka i pedagog, a także wieloletnia dyrektor Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego. Zobaczymy też w nim Paulinę Bidzińską oraz fragmenty „Giselle”, dzieła należącego do kanonu baletów klasycznych. W kolejnych odcinkach poznamy tajniki innych kroków, takich jak m.in.: pirouette z V pozycji, grand pas chat, pirouette fouetté en tournant, pas de bourrée suivi i pirouette piqué. Obejrzymy m.in. fragmenty „Don Kichota”, „Córki źle strzeżonej”, „Jeziora łabędziego” oraz „Romea i Julii”.

Pas w „Baletowniku” zaprezentują Paulina Bidzińska i Eliza Trausol-Walaszczyk z Polskiego Baletu Narodowego oraz Mariusz Morawski, tańczący w Finnish National Opera and Ballet.

Emisja pierwszego odcinka cyklu już w grudniu 2018 roku na antenie TVP Kultura.