• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Premierowa „Niedziela z… Grażyną Błęcką-Kolską” na antenie TVP Kultura

12:16, 23.01.2019
Premierowa „Niedziela z… Grażyną Błęcką-Kolską” na antenie TVP Kultura!!! pusty LEAD !!!

27 stycznia TVP Kultura zaprasza na spotkanie z aktorką filmową i teatralną Grażyną Błęcką – Kolską, nagrodzoną w ubiegłym roku na FPFF w Gdyni za rolę w „Ułaskawieniu” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego.

 
Grażyna Błęcka-Kolska w filmie "Jańcio Wodnik"/Archiwum TVP

Podziel się:  Więcej
„Jako dziewczynka intuicyjnie czułam, że chcę robić coś więcej niż moi rówieśnicy - powiedziała w jednym z wywiadów - Szukałam siebie. Zapisywałam się na wszystkie możliwe kursy - malowałam i robiłam lalki, śpiewałam, rysowałam, uprawiałam sport. Dokądś na pewno mnie gnało, choć nie wiedziałam jeszcze dokąd. Tą drogą życiową okazało się aktorstwo.

Grażyna Błęcka-Kolska zadebiutowała na deskach teatru w 1983 roku podczas przedostatniego roku studiów na Wydziale Aktorskim Łódzkiej Szkoły Filmowej. Występowała w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, w Drugim Studiu Wrocławskim oraz w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu.

Jednak to nie teatr, a film stał się wyznacznikiem jej artystycznej drogi. Pierwszą główną rolę zagrała w komedii obyczajowej Romana Załuskiego „Kogel-mogel” (1988), którą kontynuowała w drugiej części filmu „Galimatias, czyli kogel-mogel II” (1989). Znakiem rozpoznawczym aktorki stały się kreacje w autorskich filmach Jana Jakuba Kolskiego. Krytycy zachwycali się jej rolami, podkreślając oszczędność środków, za pomocą których buduje swoje postaci.

Aktorka będzie gościem premierowego odcinka programu „Niedziela z…” 20 stycznia o godz. 17.15. Zaproszenie do udziału w spotkaniu, którego gospodarzem jest Agnieszka Szydłowska, przyjęli reżyser i scenarzysta Jan Jakub Kolski, reżyser Karolina Bielawska, reżyser Kordian Piwowarski, przyjaciółka dr n. med. Ewa Kaniowska, dziennikarka Alina Gutek, krytyk filmowy Łukasz Maciejewski oraz Martyna Rominkiewicz, kuratorka wystawy „reKONSTRUKCJA. Wystawa fotografii Zuzy Kolskiej. Post mortem”.

Z Grażyną Błęcką – Kolską rozmawiać będą o jej rodzinnych korzeniach, karierze aktorskiej, filmie „Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3” (premiera 25 stycznia) oraz tragicznej śmierci córki Zuzy w 2014 roku i kreacji postaci stworzonej w „Ułaskawieniu” (2018, reż. Jan Jakub Kolski), będącej formą terapii, oczyszczenia i pogodzenia się z ogromną stratą.

Po spotkaniu w studiu, o godz. 18.10, TVP Kultura zaprasza na nagrodzony Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film „Jańcio Wodnik” (1993, reż. Jan Jakub Kolski) z Grażyną Błęcką – Kolską partnerującą odgrywającemu rolę tytułową Franciszkowi Pieczce.

„Niedziela z… Grażyną Błęcką – Kolską”, godz. 17.15

„Jańcio Wodnik”, godz. 18.10