• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„Wieczernik” premiera w Teatrze Telewizji

13:10, 12.04.2019
„Wieczernik” premiera w Teatrze Telewizji!!! pusty LEAD !!!

15 kwietnia o godz. 21.00 Teatr Telewizji zaprasza widzów na dramat poetycki w reż. Krzysztofa Tchórzewskiego, pt. „Wieczernik”. W spektaklu zobaczymy m.in.: Ewę Dałkowską, Radosława Pazurę i Marcina Kwaśnego.

 
Kadr

Podziel się:  Więcej
„Wieczernik” to dramat poetycki Ernesta Brylla, nawiązujący do tradycji chrześcijańskich misteriów paschalnych we współczesnej inscenizacji Krzysztofa Tchórzewskiego. W Wieczerniku odbyła się Ostatnia Wieczerza Chrystusa z Apostołami. Działo się to w czwartek, w przeddzień śmierci Jezusa na krzyżu. W tym samym miejscu, po ukrzyżowaniu Mistrza jego uczniowie raz jeszcze spotkali się, by wspólnie przeżywać te wyjątkowo bolesne dla nich chwile, pełne smutku, rezygnacji i zwątpienia, a także strachu przed szykanami. Atmosferę napięcia i niepokoju przerwała niespodziewana wiadomość o zniknięciu ciała Jezusa z grobu. W miejsce niezliczonych teorii na temat przyczyn tego zniknięcia zaczęło pojawiać się radosne przeżywanie Zmartwychwstania Chrystusa i doświadczenie mistycznej obecności Mistrza.

Utwór Brylla, napisany w 1984 roku, został poddany ówczesnej cenzurze, zakazano jego publikacji oraz wystawiania na deskach teatru. Pomimo tego Andrzej Wajda z grupą wybitnych aktorów podjął decyzję o jego realizacji w Wielkanoc 1985 roku w kościele Miłosierdzia Bożego w Warszawie.

Dramat uczniów Chrystusa zagubionych wobec ukrzyżowania oraz Zmartwychwstania Mistrza wciąż brzmi współcześnie. W postawach owych uczniów możemy poszukiwać i odnajdywać samych siebie. „Wieczernik” jest ponadczasową odpowiedzią na próby ograniczenia wolności, zagrożenia bytu narodowego, czy utratę niepodległości.

Scenariusz telewizyjny : Ernest Bryll i Krzysztof Tchórzewski
Reżyseria: Krzysztof Tchórzewski
Zdjęcia: Jarosław Żamojda
Scenografia i kostiumy: Joanna Walisiak- Jankowska
Opracowanie muzyczne: Małgorzata Przedpełska-Bieniek
Obsada: Ewa Dałkowska (Maria Magdalena), Radosław Pazura (Tomasz), Marcin Kwaśny (Piotr), Kamil Studnicki (Jan), Jan Marczewski (Uczeń I), Ryszard Jabłoński (Uczeń II) i Ksawery Szlenkier (Nieznajomy).

Mecenasem Teatru Telewizji jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (PGNiG S.A.).

„Wieczernik” w poniedziałek, 15 kwietnia 2019, o godz. 21:00 w TVP1.