• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Kobiety opery w TVP Kultura

15:04, 01.08.2019
Kobiety opery w TVP Kultura!!! pusty LEAD !!!

W trzy niedzielne, sierpniowe popołudnia TVP Kultura zaprosi na opery Bizeta, Glucka i Pucciniego, które łączy fakt, że ich bohaterkami są wyjątkowe i charyzmatyczne kobiety. Widzowie zobaczą historie Carmen, Alcesty i Siostry Angeliki w widowiskowych przedstawieniach ze światowej sławy śpiewaczkami: Gaëlle Arquez, Angelą Denoke i Csillą Boross.

 
Kadr z opery „Siostra Angelica”

Bregenz Festival 2017: Carmen – niedziela, 4 sierpnia, godz. 15:00

Słynna opera Georgesa Bizeta wystawiona na scenie festiwalu operowego w Bregencji w 2017 roku. Za spektakularną scenografię przedstawienia w reżyserii Kaspra Holtena odpowiada brytyjska artystka Es Devlin, która na swoim koncie ma współpracę z największymi gwiazdami muzyki pop, jak Adele, Kanye West, Pet Shop Boys i U2. W tytułowej roli wystąpiła Gaëlle Arquez

Alcesta – niedziela, 11 sierpnia, godz. 14:35

Opera Christopha Willibalda Glucka w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego z Angelą Denoke w roli tytułowej. Wystawiona w 2014 roku - w 300. rocznicę śmierci kompozytora - na prestiżowej scenie Teatro Real w Madrycie barokowa opera oparta jest na tragedii Eurypidesa „Alkestis” o córce Peliasa i Anaksibie. Zyskała ona w ujęciu polskiego reżysera współczesny kontekst nawiązujący do wydarzeń z życia księżnej Diany. Całości dopełnia minimalistyczna scenografia, która podkreśla nowatorskie połączenie starożytnego mitu, klasycznej opery i teraźniejszości.

Siostra Angelica – niedziela, 18 sierpnia, godz. 16:05

Zarejestrowana w 2012 r. w Operze Lyońskiej jednoaktowa opera Giaccomo Pucciniego należąca do tryptyku, w którego skład wchodzi też „Płaszcz” i „Gianni Schicchi”. Tytułowa Siostra Angelica trafia do zakonu zaraz po przyjściu na świat jej nieślubnego dziecka. Kolejne lata mijają jej na modlitwie, aż do momentu, gdy odwiedza ją ciotka. Wieści, którymi ta dzieli się z Angelicą, zmieniają dalsze życie zakonnicy. Operę wyreżyserował zasłużony dla kultury polskiej Brytyjczyk David Pountney, który wystawiał polskie opery zarówno w naszym kraju, jak i za granicą: m.in. „Króla Rogera” Karola Szymanowskiego i „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki. W styczniu Prezydent RP Andrzej Duda przyznał reżyserowi polskie obywatelstwo.