• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Agata Zubel, Andrzej Bauer i Cezary Duchnowski w TVP Kultura

11:40, 13.09.2019
Agata Zubel, Andrzej Bauer i Cezary Duchnowski w TVP Kultura!!! pusty LEAD !!!

15 września o 20:00 TVP Kultura zaprasza na transmisję pierwszego po wakacyjnej przerwie koncertu w cyklu „Kultura na żywo”. Kompozytorka i śpiewaczka Agata Zubel wraz z pianistą Cezarym Duchnowskim i wiolonczelistą Andrzejem Bauerem wykonają pieśni z Moniuszkowskich „Śpiewników domowych”.

„Kultura na żywo” to wyjątkowe wydarzenia muzyczne, w których w niekonwencjonalny sposób mieszają się style, gatunki i działania artystyczne. 15 września o 20:00 wystąpią kompozytorka i wokalistka Agata Zubel, wiolonczelista Andrzej Bauer oraz Cezary Duchnowski przy fortepianie i instrumentach elektronicznych. Dla zgromadzonej w studiu publiczności i widzów przed telewizorami artyści wykonają współczesne wizje pieśni ze „Śpiewników domowych" Stanisława Moniuszki - utwory z ich wspólnego, autorskiego projektu „Moniuszko - e-Śpiewnik". Agata Zubel powiedziała w jednym z wywiadów: „Moniuszko został przez nas zreinterpretowany, przefiltrowany przez różne style oraz pomysły muzyczne i klasycznego śpiewania jest w „e-Śpiewniku” mało. Zachowaliśmy linie melodyczne i teksty, natomiast wszystko inne jest dziełem naszej inwencji”.

Słynąca z niestandardowej skali głosu Agata Zubel koncertuje na całym świecie i ma w dorobku wiele prawykonań. W jej repertuarze wyjątkowe miejsce zajmuje muzyka najnowsza. Współpracowała z takimi zespołami, jak Klangforum Wien, Ensemble InterContemporain, musikFabrik, London Sinfonietta, Ictus, Eighth Blackbird, San Francisco Contemporary Music Players, Seattle Chamber Players, Münchener Kammerorchester, Neue Vocalsolisten, Remix Ensemble, 2e2m Ensemble, a także The ORF Vienna Radio Symphony Orchestra, Staatsoper Hannover, Sinfonia Varsovia, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej czy Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach.

Zarówno jako wokalistka, jak i kompozytorka, współpracowała z wieloma prestiżowymi filharmoniami, jak Konzerthaus w Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Musikgebouw w Amsterdamie, Musikverein Wien, Elbphilharmonie w Hamburgu, Walt Disney Concert Hall w Los Angeles, Filharmonia w Berlinie, w Kolonii, Luksemburgu, Moskwie, Essen, Royal Albert Hall, Royal Festival Hall w Londynie, Casa da música w Porto, National Sawdust w Nowym Jorku, Seattle Symphony, Chicago Symphony, Baltimore Symphony, L’Opéra de Reims, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia w Krakowie, w Łodzi, Szczecinie, Gorzowie, Filharmonia Śląska, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie, Opera Krakowska czy Opera Wrocławska.

Pisała na zamówienie prestiżowych instytucji muzycznych, takich jak Los Angeles Philharmonic, Seattle Symphony, Ensemble InterContemporain, Klangforum Wien, London Sinfonietta, SWR Radio, Deutschlandfunk, Westdeutscher Rundfunk, Deutsche Welle, Hannoversche Gesellschaft für Neue Musik, Festiwal Ultraschall w Berlinie, Festiwal Muzyki Europy Środkowej w Seattle, Festiwal Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Sacrum Profanum w Krakowie, Kultura-Natura w Katowicach, Teatr Wielki-Opera Narodowa, Instytut Polski w Tel Awiwie, Filharmonia Krakowska.

Uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz medalem „Gloria Artis". Jest stypendystką m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rockefeller Foundation, Ernst von Siemens Musikstiftung, Kultur Kontakt Austria. Jest także członkiem Związku Kompozytorów Polskich.

Agata Zubel gościła w programie „Scena klasyczna” TVP Kultura (powtórka programu – 19 września o godz. 23:20), a 24 września o godz. 01:20 na antenie stacji zaplanowana jest telewizyjna premiera zarejestrowanej podczas zeszłorocznej edycji MFMW „Warszawska Jesień” opery „Bildbeschreibung” jej autorstwa.

Wiolonczelista Andrzej Bauer pisze o sobie: "Projekty, które mnie najbardziej interesują, to te poruszające się po obszarach granicznych. Wokół granicy możliwości instrumentu, granic technologii cyfrowej, która je poszerza. Na styku różnych sposobów tworzenia i uprawiania muzyki, na przecięciu stylów wykonawczych i rozmaitych rodzajów improwizacji. W improwizacji właśnie czuję siłę, którą tak często wykorzystywali twórcy przeszłości – okiełznując ją przecież w swoich „skończonych” kompozycjach. Z jej ducha powstało dużo arcydzieł, także tych ulotnych, nie zanotowanych, a tylko zarejestrowanych za pomocą mikrofonu. Ukształtowały mnie w dużej mierze kontakty z wybitnymi twórcami. Cieszę się, że Witold Lutosławski i Krzysztof Penderecki – twórcy tak bardzo różni, coś widocznie odnajdywali w mojej grze, skoro kontakty nasze były tak liczne, a wsparcie z ich strony ogromne". Andrzej Bauer jest twórcą i współtwórcą wielu muzycznych projektów - klasycznych i poszukujących nowych brzmień poprzez niekonwencjonalne użycie technologii - jak m.in. Warszawska Grupa Cellonet i Lutosfera. Kompozytor i pianista Cezary Duchnowski ma w swoim dorobku utwory zarówno kameralne, jak symfoniczne. Od kilku lat czołowe miejsce w jego działalności zajmuje twórczość elektroakustyczna. Wraz z Agatą Zubel tworzy duet ElettroVoce, a z Marcinem Rupocińskim założył grupę Morphai - formację podejmującą artystyczne inicjatywy o profilu interdyscyplinarnym. Jest związany z Akademią Muzyczną we Wrocławiu, gdzie wykłada m.in. realizację muzyki komputerowej.

Bezpośrednio po koncercie Barbara Schabowska przeprowadzi z artystami rozmowę, która transmitowana będzie na stronie wydarzenia na Facebooku.

Kultura na żywo: Agata Zubel, Andrzej Bauer, Cezary Duchnowski – transmisja w TVP Kultura 15 września o godz. 20:00