• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Abonament. Dlaczego jest tak źle?

10:25, 13.01.2012
Abonament. Dlaczego jest tak źle?W 19 krajach Europy abonament jest formą finansowania mediów publicznych, czyli tych, które w swoim statusie mają zapisaną misyjność. Polska jest numerem jeden jeśli chodzi o jego niepłacenie. Dlaczego jest tak źle?

W 19 krajach Europy abonament jest formą finansowania mediów publicznych, czyli tych, które w swoim statusie mają zapisaną misyjność. Polska jest numerem jeden jeśli chodzi o jego niepłacenie. Dlaczego jest tak źle?

 
Sławomir Rogowski, członek KRRiTV, diagnozuje przyczyny niepłacenia abonamentu (fot. Bartłomiej Zborowski/PAP)

Podziel się:  Więcej
Jak mówi Sławomir Rogowski, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, powodów jest wiele. Jednym z nich jest system płacenia abonamentu. Pochodzi sprzed kilkudziesięciu lat. Dla wielu jest uciążliwy. Trzeba pójść na pocztę, stanąć w kolejce. Niektórym kojarzy się nawet z inkasentem, który ma zatknięty za ucho kopiowy ołówek i sprawdza książeczki opłat. A tak wcale nie jest. Sposób płacenia abonamentu jest coraz prostszy. Wystarczy zadzwonić na infolinię na poczcie, by poznać stan swojego konta i dowiedzieć się jak najprościej uiścić tę – obowiązkową przecież – opłatę.

Receptą na zwiększenie ściągalności abonamentu była by zmiana sposobu jego opłacania. I tu – jak mówi Rogowski – apel do wszystkich polityków. Członek KRRiTV podkreśla, że ten system i tak w niedługim czasie musi ulec zmianie.

Zachętą do płacenia powinna być również wysokość abonamentu. W Polsce to zaledwie 45 euro, kiedy w krajach takich jak Anglia, Francja czy Niemcy sięga nawet kilkuset euro. I choć te opłaty są wyższe, to ściągalność sięga tam 95 proc. Co za nim stoi? Wysoki poziom telewizji publicznej, wyższa kultura, inne podejście do opłat. Rogowski podkreśla, że obywatele tych krajów płacąc abonament oczekują wysokiej jakości telewizji publicznej i taką – co najlepiej ilustruje przykład Wielkiej Brytanii – otrzymują. Dlatego – jak wskazuje Rogowski – oczekując najlepiej realizowanego modelu publicznych mediów, Polacy również powinni płacić abonament, z którego działalność mediów publicznych jest w dużej mierze finansowana.
(po/TVP)