• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

TNS OBOP poda w TVP wyniki wyborów samorządowych

17:11, 15.11.2010
TNS OBOP poda w TVP wyniki wyborów samorządowychW dniu wyborów samorządowych, 21 listopada br. TNS OBOP zbierze deklaracje osób opuszczających 745 lokali wyborczych w całej Polsce (metoda „exit pool”). Telewizja Polska po zakończeniu głosowania poda w „Wieczorze wyborczym” przygotowane przez OBOP szacunkowe procentowe wyniki wyborów w wyborach do sejmików wojewódzkich dla poszczególnych komitetów wyborczych w skali województw i kraju oraz frekwencję, szacunkowe procentowe wyniki oraz frekwencję wyborczą w wyborach prezydentów Warszawy, Łodzi i Krakowa. W razie konieczności przeprowadzenia drugiej tury wyborów na prezydenta Warszawy TNS OBOP powtórzy badanie podczas II tury wyborów w 50 lokalach wyborczych.

Telewizja Polska S.A. i Ośrodek Badania Opinii Publicznej TNS OBOP podpisali 15 listopada 2010 r. umowę, zgodnie z którą TVP będzie mogła podać swoim widzom szacunkowe wyników wyborów samorządowych 21 listopada br. tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Badanie TNS OBOP przeprowadzone metodą „exit pool” dostarczy informacji o przybliżonych wynikach wyborów do sejmików samorządowych, prezydentów Warszawy, Łodzi i Krakowa oraz o frekwencji wyborczej. TVP przedstawi wyniki w „Wieczorze wyborczym”.


Podziel się:  Więcej
W dniu wyborów samorządowych, 21 listopada br. TNS OBOP zbierze deklaracje osób opuszczających 745 lokali wyborczych w całej Polsce (metoda „exit pool”). Telewizja Polska po zakończeniu głosowania poda w „Wieczorze wyborczym” przygotowane przez OBOP szacunkowe procentowe wyniki wyborów w wyborach do sejmików wojewódzkich dla poszczególnych komitetów wyborczych w skali województw i kraju oraz frekwencję, szacunkowe procentowe wyniki oraz frekwencję wyborczą w wyborach prezydentów Warszawy, Łodzi i Krakowa. W razie konieczności przeprowadzenia drugiej tury wyborów na prezydenta Warszawy TNS OBOP powtórzy badanie podczas II tury wyborów w 50 lokalach wyborczych.
TNS OBOP po raz pierwszy przeprowadzi „exit pool”, aby prognozować wyniki wyborów samorządowych. Bierzemy na siebie spore ryzyko. Będzie to dla nas także próba generalna przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi – powiedział po podpisaniu umowy prezes TNS OBOP Andrzej Olszewski. Telewizja Polska angażuje wszystkie siły, aby po raz pierwszy w historii przedstawić na swoich antenach 18 debat poświęconych wynikom wyborów samorządowych. W przedsięwzięcie zaangażowane są: TVP1, TVP Info i 16 Oddziałów Terenowych telewizji publicznej. W paśmie rozłącznym TVP Info każdy z 16 oddziałów regionalnych omówi wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich – mówi Jacek Snopkiewicz, dyrektor Biura Koordynacji Programowej TVP. „Wieczór wyborczy” rozpocznie się 21 listopada br. w TVP1 i TVP Info o godz. 21.55. Poprowadzą go Diana Rudnik i Piotr Kraśko. Punktualnie o godz. 22 podane zostaną szacunkowe wyniki wraz z frekwencją. O godz. 23.00 na antenach wszystkich oddziałów terenowych TVP zostaną podane szacunkowe wyniki wyborów samorządowych w 16 województwach. Kwadrans później wieczór wyborczy będzie kontynuowany w TVP Info, gdzie o wyborach i pierwszych ich wynikach będą mówić zaproszeni do studia eksperci.

Telewizja Polska, współpracując z funkcjonującym na rynku od 50 lat TNS OBOP, przekazuje widzom najbardziej zbliżone do rzeczywistych szacunkowe wyniki decyzji podjętych przez wyborców. Ostatnio, podczas II tury wyborów prezydenckich, 4 lipca 2010 r. dane TNS OBOP okazały się najbliższe wynikom podanym przez Państwową Komisje Wyborczą.