• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

92. rocznica odzyskania niepodległości na antenach Telewizji Polskiej

13:43, 29.10.2010
92. rocznica odzyskania niepodległości na antenach Telewizji PolskiejTVP HD 11 listopada w klimacie narodowej refleksji nada programy i filmy w technologii High Definition nie dotyczące bezpośrednio święta odzyskania nieodległości, ale nawiązujące do historii Polski XX wieku. Wśród nich m.in.: „Przybyli ułani” (godz. 11.20), reż. Sylwester Chęciński; „Zawrócony” (godz. 16.05), reż. Kazimierz Kutz; „Dziewczyny” (godz. godz. 17.25), reż. Małgorzata Brama i Rafał Skalski oraz „Złoto dezerterów” (godz. 21.10 – część 1, godz. 22.20 – część 2), reż. Janusz Majewski.

11 listopada wydanie strony głównej portalu tvp.pl będzie poświęcone obchodom Narodowego Święta Niepodległości. W specjalnie przygotowanym z tej okazji serwisie znajdą się fragmenty emitowanych na antenach TVP uroczystości, projekt „Dotknij Niepodległości” oraz Kabaretowa Noc Listopadowa. Na stronie historia.tvp.pl już dziś obejrzeć można filmy i programy poświęcone sytuacji Polski w 1918 roku oraz wizjonerom i politykom niepodległości. A także – fragmenty z wcześniejszych koncertów „Nasza Niepodległa", upamiętniających rocznicę oraz m.in.: cykl dokumentów fabularyzowanych przedstawiający charyzmatycznego przywódcę – Marszałka Piłsudskiego, dokument poświęcony „Pokoleniu niepodległości 1920”, debatę historyczną z cyklu „Pojedynek", w której Rafał Ziemkiewicz wraz ze Sławomirem Sierakowskim próbują zmierzyć się z mitem Marszałka oraz rozmowy historyków o wydarzeniach towarzyszących powstawaniu i rozwojowi młodego państwa. Pojawią się także debaty o polityce wewnętrznej i międzynarodowej, jaką prowadził Piłsudski (dotyczące np.: Traktatu Ryskiego i Zamachu Majowego) oraz jego polityczny konkurent Roman Dmowski. W serwisie zobaczyć można również wspomnienia Marii Jaraczewskiej-Piłsudskiej o ojcu i rodzinnym domu w Sulejówku. Można się również zapoznać z historią polskich symboli narodowych: herbu i flagi oraz zmierzyć się z testem z historii na temat 1918 r.

Transmisja głównych uroczystości Narodowego Święta Niepodległości z Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, relacje z przebiegu projektu „Dotknij Niepodległości” promującego historię Polski i Wojska Polskiego, pilotażowy odcinek nowego serialu „1920. Wojna i miłość” w reżyserii Macieja Migasa oraz specjalne wydanie Kabaretowej Nocy Listopadowej, której tematem będzie polskość i patriotyzm – to tylko niektóre z propozycji programowych na 11 listopada w telewizji publicznej.


Podziel się:  Więcej
Na wydarzenia związane z obchodami 92. rocznicy najważniejszego polskiego święta narodowego upamiętniającego odzyskanie w 1918 r., po 123 latach zaborów, niepodległości, do Warszawy i przed ekrany telewizorów zapraszają: Telewizja Polska, Muzeum Wojska Polskiego, m. st. Warszawa oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

Transmisję głównych uroczystości Narodowego Święta Niepodległości z Pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie będzie można zobaczyć w TVP1, TVP INFO, TVP Historia i TVP Polonia. Oficjalne uroczystości z udziałem Prezydenta RP rozpoczną się o godz. 12.00, ale Jedynka zaprasza widzów od godz. 11.40 do swojego studia nieopodal Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie będzie gościć m.in. prof. Wojciecha Roszkowskiego, historyka PAN oraz prof. Janusza Ciska, dyrektora Muzeum Wojska Polskiego. Program poprowadzi Marek Zając, zaś Przemysław Babiarz odbędzie swoistą podróż w czasie – wędrówkę po Warszawie śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego. Widzowie zostaną zaproszeni w te miejsca, w których pojawił się Piłsudski – wówczas jeszcze jako komendant – bezpośrednio po powrocie z Magdeburga. Prowadzący wraz z historykami opowiedzą o pierwszych dniach niepodległej Polski oraz nadadzą szersze tło temu wydarzeniu. Opowiedzą także o innych krajach, które w 1920 r. uzyskały niepodległość, w tym m.in. o Finlandii, Estonii, Łotwie, Litwie, Austrii, Czechosłowacji. W studiu będzie toczyć się rozmowa o tym, co kryje się za datą 11 listopada 1918 r. i dlaczego akurat ten dzień jest Świętem Niepodległości skoro Piłsudski wrócił do Warszawy dzień wcześniej, a Warszawa nie była pierwszym wyzwolonym miastem. Po zakończeniu uroczystości na Pl. Piłsudskiego, prof. Janusz Cisek opowie m.in. o innych krajach, które w 1918 r. także uzyskały niepodległość. W studiu wystąpią także licealiści, którzy podzielą się swoimi opiniami o tym, kim jest dla nich Marszałek Józef Piłsudski, a ich nauczyciel zdradzi nam w jaki sposób ciekawie uczyć historii.

Ponadto, tak jak w zeszłym roku, Telewizja Polska 11 listopada będzie relacjonowała wydarzenie pod nazwą „Dotknij Niepodległości”, realizowane przez miasto stołeczne Warszawa, Muzeum Wojska Polskiego i Ministerstwo Obrony Narodowej. Na jego program składa się m.in. Defilada Historyczna, w której wezmą udział grupy rekonstruktorów z okresu II Rzeczypospolitej (szwadrony konne, piechota i pojazdy wojskowe), koncert muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu pianistki Julii Singalewicz (w hali na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego) oraz prezentacja „check-pointu” i pojazdów wojskowych na parkingu przed budynkiem GPW przy rondzie Charles`a de Gaulle`a, organizowana przez Dowództwo Wojsk Lądowych MON.
Celem projektu „Dotknij Niepodległości” jest promocja historii Polski i Wojska Polskiego, a istotną jego część stanowi prezentacja wybranych obiektów ze zbiorów muzealnych. Tego dnia zwiedzający będą mogli wziąć do ręki prawdziwy karabin, szablę, poczuć na głowie ciężar wojskowego hełmu. Wielką atrakcję stanowią samoloty i wozy bojowe, do których będzie można nie tylko wejść, ale także odbyć krótką przejażdżkę. Istotnym punktem Dnia Niepodległości w Muzeum jest prezentacja współczesnego Wojska Polskiego i najnowocześniejszego sprzętu bojowego. Odbędzie się także parada wojskowa w mundurach historycznych. Relacje z tych wydarzeń zaplanowano w TVP INFO, a ponadto w TVP Kultura („Informacje Kulturalne”) i TVP Polonia („Polska 24”). Dodatkowo TVP Historia przygotuje reportaż z obchodów Dnia Niepodległości w Warszawie, ze szczególnym uwzględnieniem defilady historycznej i projektu „Dotknij Niepodległości”.

TVP1 i TVP HD zapraszają też 11 listopada o godz. 20.20 na pilotażowy odcinek serialu „1920. Wojna i miłość” w reżyserii Macieja Migasa z Jakubem Wesołowskim, Wojciechem Zielińskim i Tomaszem Borkowskim w rolach głównych. To pierwszy serial, który opisuje jeden z najważniejszych okresów w dziejach Polski – walkę o niepodległość w 1920 r. Cały cykl zostanie wyemitowany w TVP1 wiosną 2011 r. „1920. Wojna i miłość” to serial historyczno-sensacyjny z elementami przygodowymi. Akcja rozpoczyna się w 1918 r. w pogrążonej chaosem Rosji, gdzie poznajemy głównych bohaterów - Bronka, Władka i Józefa. Bronek Jabłoński (Jakub Wesołowski) jest oficerem rosyjskiej armii. Wpada w ręce bolszewickiego oddziału dowodzonego przez okrutnego Tkaczenkę, ale udaje mu się zbiec. Władek Jarociński (Wojciech Zieliński) ze Śremu, żołnierz pruskiej armii i Józef Szymański (Tomasz Borkowski), matematyk ze Lwowa, oficer w austro-wegierskiej CK Armii stają naprzeciw siebie w bitwie. Józefowi udaje się wyrwać z niemieckiego okrążenia. Władek, przypadkowo, wbrew własnej woli, zostaje dezerterem. Wkrótce do uciekinierów dołącza Bronek. Całą trójkę zatrzymuje niemiecka żandarmeria. Trafią do obozu internowania. 11 listopada 1918 r. przychodzi niepodległość. Trzej koledzy wyruszają w kierunku Warszawy. Los sprawia, że ich historie się przeplatają, a spotkania następują w najbardziej nieoczekiwanych okolicznościach. Młodzi ludzie, w tak dramatycznych czasach, wystawieni są na próbę odwagi i patriotyzmu.
TVP2 na 11 listopada zaplanowała transmisję widowiska kabaretowego z Gdyni o godz. 20.45 (część 1), o godz. 21.45 (część 2) i o godz. 22.45 (część 3). Tegoroczna, trzecia z rzędu Kabaretowa Noc Listopadowa jest jak co roku przygotowywana przez Kabaret Moralnego Niepokoju. I jak co roku łączy się ze Świętem Niepodległości, więc jej tematem jest szeroko rozumiana polskość i patriotyzm. Najbliższa Noc ma być oparta na „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego. Gospodarzem widowiska jest Gospodarz – Robert Górski. Program zaczyna się od sceny ślubu, a kończy sceną chocholego tańca. Pojawią się autentyczne sceny i cytaty z „Wesela” – wśród nich piosenka Marka Grechuty „Wesele”. Pojawi się Wernyhora, który wywróży przyszłość Polski na najbliższe lata. Wśród zaproszonych gości – kabarety Hrabi, Limo, Jurki, a także Andrzej Poniedzielski, Marcin Wójcik (Ani Mru Mru), Justyna Szafran i Paweł Królikowski.

Ponadto Telewizja Polska przygotowała na 11 listopada szereg interesujących dokumentów, reportaży i felietonów związanych z historią Polski.

TVP INFO zaprezentuje cykl „Leksykon niepodległości” w TVP INFO o najważniejszych postaciach i wydarzeniach związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 r. (o godz. 11.00 „Leksykon niepodległości – Naczelnik Państwa”; o godz. 11.25 „Leksykon niepodległości – Legiony”; o godz. 16.15 „Leksykon niepodległości – XIII punkt Wilsona”). Ponadto w TVP INFO filmy: „Przystanek Niepodległość” (godz. 11.05 i 02.25, w TVP Historia o godz. 08.50) pokazujący najważniejsze działania zbrojne, wysiłki dyplomatyczne i organizacyjne, które doprowadziły do odbudowy państwa polskiego w listopadzie 1918 r.; „Biało-Czerwona” (godz. 14.00 i 04.00) upamiętniający rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości w listopadzie 1918 r. oraz postaci wybitnego Polaka Ignacego Paderewskiego; „Nad nami Orzeł Biały” (godz. 15.00 i 04.25) przedstawiający genezę i przebieg walki narodu polskiego o niepodległość w latach 1914-1918 oraz „Rówieśnicy Niepodległości” (godz. 23.40 i 03.10 oraz w TVP Kultura o godz. 11.40), w którym historię niepodległej Polski opowiada się przez pryzmat ludzkich życiorysów. TVP INFO wyemituje też reportaż „Śladami Legionów” (godz. 23.17 i 04.50) o ludziach i miejscach związanych z odzyskaniem niepodległości w 1918 r.
TVP Historia 11 listopada pokaże m.in.: „Notacje – Jadwiga Piłsudska - Jaraczewska – Mój dom rodzinny” (godz. 08.35) o córce Józefa Piłsudskiego, „Kombatantów” (godz. 09.10) i „Jedenastego” (godz. 11.05) – dokumentalne próby zbiorowego portretu polskich kombatantów z różnych środowisk oraz ugrupowań politycznych; „W pogardzie i chwale Wojciech Korfanty” (godz. 13.30) – dokument fabularyzowany poświęcony sylwetce wybitnego Ślązaka Wojciecha Korfantego; „Roman Dmowski – Współtwórca Niepodległej” (godz. 14.15); „Notacje. Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska. Mój ojciec” (godz. 15.50 i 23.00); „Być równy innym – Wincenty Witos” (godz. 17.00) – sylwetka jednego z bardziej znaczących polityków Drugiej Rzeczypospolitej. O godz. 18.00, 19.35, 20.15, 20.50 i 21.25 TVP Historia wyemituje „Wiadomości roku 1918”, czyli rekonstrukcję wydarzeń 11 listopada 1918 r. w Polsce i na świecie w formie dziennika telewizyjnego. Do końca dnia widzowie zobaczą jeszcze takie pozycje programowe jak: „Józef Piłsudski” (godz. 18.10) obrazujący drogę życia i walkę Marszałka Piłsudskiego (Telewizja Polska weszła w jego posiadanie dzięki darowiźnie Wincentego Gawrona z USA, twórcy „Muzeum Niepodległości" w Chicago); „Błękitny generał” (godz. 19.45) poświęcony dowódcy Armii Błękitnej generałowi Józefowi Hallerowi w 130 rocznicę urodzin; „Weteran” (godz. 20.30) o kapitanie Stanisławie Wycechu – oficerze Wojska Polskiego, „Człowiek z fotografii” (godz. 21.00) o 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej, który w 1918 r. pełnił służbę przy Pałacu Namiestnikowskim; „W służbie Orła Białego” (godz. 21.30) o amerykańskich pilotach – ochotnikach, którzy w polskich mundurach bronili Rzeczypospolitej podczas wojny polsko-bolszewickiej, w szeregach 7 eskadry myśliwskiej imienia Tadeusza Kościuszki; „Od Zułowa do Rossy” (godz. 22.15) o mało znanych wydarzeniach z życia i działalności Józefa Piłsudskiego na terenie Litwy, Łotwy, Białorusi.

TVP Kultura 11 listopada wyemituje m.in.: „Połowy na rzece wspomnień – Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski” (godz. 09.55), gdzie autor Jerzy Waldorff wspomina osobiste spotkania, mówi o faktach historycznych i przytacza anegdoty o dwóch tytułowych słynnych Polakach; „Historia Polski według Kabaretu Moralnego Niepokoju” o godz. 13.00 (część 1) i o godz. 18.10 (część 2), gdzie w kilkunastu skeczach widzowie poznają znane im z historii postacie w nieznanych sytuacjach, które rzucają nowe światło na wiele problemów. Ponadto TVP Kultura zaprasza na „L.U.C. – Zrozumieć Polskę” (godz. 19.00), czyli rejestrację nietypowego koncertu będącego prezentacją najnowszego projektu Łukasza Rostkowskiego, który z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 20. rocznicy odzyskania suwerenności przez Polskę przygotował przejmującą podróż muzyczną i wizualną przez pół wieku walki z totalitaryzmami lat 1939-1989. Natomiast o godz. 21.50 TVP Kultura pokaże premierę filmu dokumentalnego „Bitwa Warszawska w 3D” z planu powstawania pierwszego w Polsce filmu fabularnego realizowanego w technologii trójwymiarowej.

Z kolei TVP Polonia o godz. 23.45 wyemituje pierwszą z trzech części dokumentu Stefana Szlachtycza „Paderewskiego życie po życiu”.
TVP HD 11 listopada w klimacie narodowej refleksji nada programy i filmy w technologii High Definition nie dotyczące bezpośrednio święta odzyskania nieodległości, ale nawiązujące do historii Polski XX wieku. Wśród nich m.in.: „Przybyli ułani” (godz. 11.20), reż. Sylwester Chęciński; „Zawrócony” (godz. 16.05), reż. Kazimierz Kutz; „Dziewczyny” (godz. godz. 17.25), reż. Małgorzata Brama i Rafał Skalski oraz „Złoto dezerterów” (godz. 21.10 – część 1, godz. 22.20 – część 2), reż. Janusz Majewski.

11 listopada wydanie strony głównej portalu tvp.pl będzie poświęcone obchodom Narodowego Święta Niepodległości. W specjalnie przygotowanym z tej okazji serwisie znajdą się fragmenty emitowanych na antenach TVP uroczystości, projekt „Dotknij Niepodległości” oraz Kabaretowa Noc Listopadowa. Na stronie historia.tvp.pl już dziś obejrzeć można filmy i programy poświęcone sytuacji Polski w 1918 roku oraz wizjonerom i politykom niepodległości. A także – fragmenty z wcześniejszych koncertów „Nasza Niepodległa", upamiętniających rocznicę oraz m.in.: cykl dokumentów fabularyzowanych przedstawiający charyzmatycznego przywódcę – Marszałka Piłsudskiego, dokument poświęcony „Pokoleniu niepodległości 1920”, debatę historyczną z cyklu „Pojedynek", w której Rafał Ziemkiewicz wraz ze Sławomirem Sierakowskim próbują zmierzyć się z mitem Marszałka oraz rozmowy historyków o wydarzeniach towarzyszących powstawaniu i rozwojowi młodego państwa. Pojawią się także debaty o polityce wewnętrznej i międzynarodowej, jaką prowadził Piłsudski (dotyczące np.: Traktatu Ryskiego i Zamachu Majowego) oraz jego polityczny konkurent Roman Dmowski. W serwisie zobaczyć można również wspomnienia Marii Jaraczewskiej-Piłsudskiej o ojcu i rodzinnym domu w Sulejówku. Można się również zapoznać z historią polskich symboli narodowych: herbu i flagi oraz zmierzyć się z testem z historii na temat 1918 r.