• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Złoty medal dla Platformy Hybrydowej TVP

12:09, 01.05.2014
Złoty medal dla Platformy Hybrydowej TVPTelewizja Polska otrzymała zaszczytny Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich za jeden ze swoich najnowszych i najbardziej innowacyjnych projektów – Platformę Hybrydową TVP. Podczas uroczystego rozpoczęcia międzynarodowej konferencji „Przyszłość rynku medialnego w Polsce”, Złoty Medal MTP odebrał Juliusz Braun, prezes Zarządu Telewizji Polskiej.

Telewizja Polska otrzymała zaszczytny Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich za jeden ze swoich najnowszych i najbardziej innowacyjnych projektów – Platformę Hybrydową TVP. Podczas uroczystego rozpoczęcia międzynarodowej konferencji „Przyszłość rynku medialnego w Polsce”, Złoty Medal MTP odebrał Juliusz Braun, prezes Zarządu Telewizji Polskiej.

 
(fot. mtp.pl)

Podziel się:  Więcej
Konferencja, odbywająca się w ramach Poznań Media Expo 2014, jest współorganizowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Patronem medialnym spotkania wybitnych ekspertów krajowych i zagranicznych jest TVP.

W uzasadnieniu decyzji o uhonorowaniu TVP Złotym Medalem wskazano m.in., że TVP była pierwszym nadawcą w Polsce, który uruchomił w 2012 r. wielostronną Platformę Hybrydową, wykorzystującą technologię HbbTV.

Telewizja hybrydowa (HbbTV) to połączenie cyfrowej telewizji linearnej z internetem, rozszerzające możliwości dotychczasowej telewizji o dodatkowe treści sieciowe. Umożliwia, w trakcie oglądania programu, równoczesne korzystanie z treści internetowych związanych z programem i to bez przerywania oglądanej audycji.

Jest to ważny krok w kierunku telewizji interaktywnej, zapewniającej w przyszłości ingerencję widza w to, co dzieje się na ekranie. Telewizja hybrydowa stanowi zupełnie nowy rodzaj usługi dodatkowej dostępnej w ramach telewizji cyfrowej. Nie ogranicza się ona jedynie do telewizji naziemnej; może być udostępniania w sieciach kablowych oraz za pośrednictwem satelity. Jej istotę stanowi to, że poszczególne serwisy tematyczne są kontekstowo dedykowane do konkretnych audycji czy całych kanałów. Umożliwia to kreowanie treści powiązanych z tymi audycjami.

Aby odbierać Platformę Hybrydową TVP, należy posiadać odbiornik z funkcją HbbTV (telewizor lub set-top-box) podłączony do internetu. Widz samodzielnie decyduje o uruchomieniu serwisu poprzez włączenie czerwonego przycisku na pilocie odbiornika (telewizora lub dekodera). Włączenie przez widza serwisu HbbTV nie wiąże się z zaprzestaniem odbioru danej audycji, której wyświetlanie jest kontynuowane w tle.

Telewizja Polska uruchomiła usługi HbbTV przy okazji UEFA EURO 2012. Dzięki tej usłudze widzowie uzyskali dostęp do dodatkowych danych: rozbudowanych statystyk piłkarskich, informacji o zawodnikach, ankiet, itp. Kolejne serwisy hybrydowe zostały uruchomione dla potrzeb obsługi transmisji z Igrzysk Olimpijskich w Londynie oraz porannego programu TVP2 „Pytanie na Śniadanie”. W coraz bogatszej ofercie usług HbbTV dostarczanych przez TVP uruchomiono specjalny hub informacyjny, z poziomu którego jest możliwy dostęp do serwisów tematycznych takich jak: sport, pogoda, informacje, teatr telewizji, serwisy poświęcone audycjom i wydarzeniom telewizyjnym.

W ramach Platformy Hybrydowej TVP możliwe jest również uruchamianie kanałów wirtualnych dedykowanych określonym przedsięwzięciom, regionom turystycznym itp. Przykładem jest uruchomiony w sierpniu 2013 r. okazjonalnie kanał wirtualny TVP Żagle, poświęcony finałowi regat wielkich żaglowców „The Tall Ships Races Szczecin 2013”. Liczba użytkowników Platformy Hybrydowej TVP dynamicznie rośnie i wynosi już 320 tys. Miesięcznie odnotowywane jest ponad 7 mln odsłon serwisów Platformy Hybrydowej TVP. W roku 2014 planowane jest uruchomienie kolejnych serwisów tematycznych, biblioteki materiałów na żądanie (VOD) oraz elektronicznego programu telewizyjnego (EPG) z sugestią.