• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Film Biełsatu nagrodzony na Białorusi

14:49, 29.08.2014
Film Biełsatu nagrodzony na Białorusi!!! pusty LEAD !!!

Film dokumentalny „Siewca” w reżyserii Jerzego Kaliny otrzymał dwie nagrody w ramach X Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Chrześcijańskich Filmów i Programów Telewizyjnych w Głębokim (Białoruś).

 
Plakat

Podziel się:  Więcej
Pierwsza z nich została ufundowana przez administrację rejonu Głębokie. Druga to nagroda Międzynarodowego Festiwalu Filmów Prawosławnych „Spotkanie” w Obninsku (gubernia kałużska w Rosji) – „za popularyzację tematyki chrześcijańskiej poza granicami swojego kraju”. Reżyser filmu został zaproszony do udziału w pracach jury festiwalu w Obninsku w 2015 r.

To nie pierwsza nagroda otrzymana przez „Siewcę”. Film zrealizowany przez TVP Białystok na zamówienie TV Biełsat, w czerwcu br. otrzymał Grand Prix XX Międzynarodowego Festiwalu Telewizji Lokalnych w Koszycach na Słowacji.

Tytułowy „Siewca” Doroteusz Fionik mieszka w znajdujących się w pobliżu Bielska Podlaskiego Studziwodach. Jest Białorusinem i obywatelem Polski, absolwentem prawosławnego seminarium duchownego, dyrygentem chóru cerkiewnego i założycielem Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach oraz redaktorem czasopisma „Bielski gościniec”. Fionik jest również autorem książek o regionie, a także założycielem zespołu Żemerwa wykonującego autentyczny folklor podlaski.

Fionik regularnie organizuje imprezy folklorystyczne, w których udział biorą zespoły ludowe z Podlasia i białoruskiego Polesia. Jednak to nie wszystko – razem z rodziną uprawia ziemię tradycyjnym sposobem przy użyciu starodawnych narzędzi. Jednak za najważniejszą swoją powinność uważa propagowanie kultury duchowej i materialnej podlaskich Białorusinów, by wzorem ewangelicznego siewcy, te ziarna „padły na ziemię żyzną i plon wydały, jedno stokrotny, drugie sześćdziesięciokrotny, a inne trzydziestokrotny”.

Film dokumentalny pt. „Siewca”, reż. Jerzy Kalina, czas: 52 min., TVP Białystok dla TV Biełsat 2014 r.