• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

TVP i EBU jednym głosem o drugiej dywidendzie cyfrowej

08:57, 22.10.2014
TVP i EBU jednym głosem o drugiej dywidendzie cyfrowej!!! pusty LEAD !!!

TVP i EBU (Europejska Unia Nadawców Publicznych) uważają, że tzw. druga dywidenda cyfrowa powinna być wykorzystana na poszerzenie oferty programowej naziemnej telewizji cyfrowej. Unia zwraca też uwagę na istotną rolę państwa w zachęcaniu społeczeństwa do odpowiedzialności za dobro wspólne, jakim są media publiczne.

 
Od lewej: Jean-Paul Philippot, Ingrid Deltenre, Marian Zalewski

Podziel się:  Więcej
W poniedziałek 20 października 2014 r. w siedzibie Europejskiej Unii Nadawców w Genewie odbyło się spotkanie członka Zarządu TVP Mariana Zalewskiego i dyrektora TVP-Technologie Wiesława Łodzikowskiego z kierownictwem Europejskiej Unii Nadawców Publicznych: prezesem Jean-Paulem Philippotem, dyrektor generalną Ingrid Deltenre i dyrektorem ds. technologii i innowacji Simonem Fell.

Celem spotkania było m.in. omówienie strategii EBU i Telewizji Polskiej co do roli europejskich nadawców publicznych po zakończeniu wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej i wyłączeniu emisji analogowych. W wyniku tego procesu zwolnieniu uległa część pasm częstotliwości, co stało się przyczynkiem do dyskusji na temat sposobów przyszłego ich wykorzystania, szczególnie w związku z planami zagospodarowania części częstotliwości dla potrzeb sieci komórkowych (tzw. drugą dywidendą cyfrową).

Telewizja Polska jak i Europejska Unia Nadawców Publicznych uzgodniły, że stoją konsekwentnie na stanowisku, iż te zasoby częstotliwości powinny zostać wykorzystane, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, na potrzeby poszerzenie oferty programowej naziemnej telewizji cyfrowej.

W czasie rozmów poruszono również ważny temat finansowania europejskich mediów publicznych. EBU zwróciło uwagę na istotną rolę państwa w zachęcaniu społeczeństwa do odpowiedzialności za dobro wspólne, jakim są media publiczne. Przedyskutowano także sposoby pozyskiwania środków europejskich na produkcję audycji o charakterze misyjnym i rozwój technologiczny nadawców. W czasie rozmów wielokrotnie podkreślano rolę regionalnych ośrodków telewizyjnych europejskich nadawców publicznych w procesie przemian rynku medialnego. W tym kontekście podkreślono zasadność wymiany materiałów w ramach sieci EBU ze szczególnym uwzględnieniem produkcji o charakterze regionalnym, które dzięki temu mogą zdecydowanie wpłynąć na realizację misji nadawców publicznych.

Europejska Unia Nadawców (EBU) jest organizacją międzynarodową zrzeszającą nadawców publicznych. W jej skład wchodzi 73 członków z 56 krajów europejskich oraz 36 członków stowarzyszonych z Azji, Afryki i obu Ameryk. Celem EBU jest wspieranie nadawców publicznych poprzez wspólne prezentowanie ich stanowiska i ochronę ich interesów na forum organizacji międzynarodowych, a także badania i wymiana specjalistycznej wiedzy. EBU działa również jako producent i dystrybutor audycji w ramach Eurowizji oraz Euroradia, dając dostęp do wysokiej jakości materiałów sportowych, rozrywkowych, kulturalnych i muzycznych.


Centrum Informacji TVP