• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

TVP2 wraz z telewizjami z całego świata pokaże piekło obozów w dokumencie, który planował jeszcze Alfred Hitchcock

15:48, 16.01.2015
TVP2 wraz z telewizjami z całego świata pokaże piekło obozów w dokumencie, który planował jeszcze Alfred Hitchcock!!! pusty LEAD !!!

To jedyne tej skali i rangi wydarzenie telewizyjne! 27 stycznia, w 70. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau kilkanaście stacji telewizyjnych z całego świata wyemituje dokument „Ciemności skryją ziemię” André Singera, na który składają się unikatowe materiały zarejestrowane przez operatorów alianckich armii podczas wyzwalania obozów na terytorium byłej III Rzeszy.

 
Logo TVP2

Podziel się:  Więcej
TVP2 pokaże film we wtorek 27 stycznia, o godz. 22:50, a tego samego dnia zrobią to też: HBO (USA), ARTE (Niemcy/Francja), ARD (Niemcy), Channel 4 (Anglia), VPRO (Holandia), Channel 8 HOT (Izrael), DR (Dania), RTVSLO (Słowenia), YLE (Finlandia), RTP (Portugalia) i NRK (Norwegia).

Na wyprodukowany w 2014 r. film składają się m.in. zdjęcia wykonywane w ostatnich dniach II wojny światowej przez wojskowych operatorów alianckich armii. Dokumentują one proces wyzwalania nazistowskich obozów koncentracyjnych, m.in. w Buchenwaldzie, Majdanku, Auschwitz i Dachau. Materiały filmowe nakręcone przez operatorów armii sowieckiej, amerykańskiej, angielskiej i francuskiej w nazistowskich obozach śmierci tworzone były z myślą o konieczności udokumentowania ogromu zbrodni i zostały wykorzystane podczas procesu w Norymberdze. Miały też stać się tworzywem monumentalnego dzieła, ukazującego prawdziwe oblicze nazizmu, którego realizacji podjął się Alfred Hitchcock. Nie zdołał on jednak dokończyć swojego dzieła.

Dopiero 70. lat później unikatowe zdjęcia (wiele z nich zostanie upublicznionych po raz pierwszy) stały się materią filmu André Singera „Ciemności skryją ziemię”, który wspólnie przygotowali producenci z Wielkiej Brytanii, USA, Izraela i Danii. Wzbogacono je o rozmowy z osobami, które przetrwały piekło obozu koncentracyjnego, a także wywiady z byłymi żołnierzami, biorącymi udział w ich wyzwalaniu i narreację (głosem Heleny Bonham Carter) omawiającą rolę obozów dla III Rzeszy i stopień uzależnienia niemieckiej gospodarki od niewolniczej pracy więźniów, przy prawie całkowitej obojętności mieszkający w pobliżu „zwykłych” Niemców.

FIlm ukazuje też chwile tuż po całkowitym zakończeniu wojny, kiedy powoli rozpoczynał się proces rozliczeń: od zdjęć esesmanów, którym nakazano zbierać zwłoki więźniów, przez sceny sprowadzania niemieckich cywilów do obozów, by uświadomili sobie skali zbrodni, aż po proces norymberski, w którym obok zeznań świadków też wykorzystano materiały filmowe.
Światowa premiera filmu odbyła się w czerwcu 2014 r. na prestiżowym festiwalu w Sheffield, gdzie film zdobył wyróżnienie specjalne. W kolejnych miesiącach dokument prezentowany był na najważniejszych imprezach filmowych, m.in. Berlinale, Jerusalem Film Festival 2014, Sheffield Doc/Fest 2014, Dok Leipzig, Telluride Film Festival, CPH:DOX czy IDFA.
„Ciemności skryją ziemię” – wtorek 27 stycznia, godz. 22:50, na antenie TVP2.
Reżyseria: André Singer. Producenci: Sally Angel, Brett Ratner. Producenci wykonawczy: Richard Melman, James Packer, Stephen Frears. Produkcja: A Spring Films i Angel TV Production, w koprodukcji z Cinephil i Final Cut for Real. Koproducenci: MDR i NDR, Arte, Keshet Broadcasting i S.H. Channel 8. 75 min. Anglia, USA, Izrael, Dania 2014.

Głosy Mediów:

„>Ciemności skryją ziemię<” to poruszający, przerażający, druzgocący i ogromnie ważny film, którego nikt nie będzie w stanie zapomnieć”, Gary Goldstein, LA Times.
„Piekło Holocaustu otwiera się ponownie wraz z tym wyjątkowym świadectwem”, The Guardian
"To wymagające, ale też i pasjonujące doświadczenie. Ujęcie Singera jest niezachwiane." The Times.
„Nie sposób sobie wyobrazić, że jakikolwiek inny film okaże się w tym roku ważniejszy. Nie przegapcie go”,The Irish Times.
„>Ciemności skryją ziemię< nie jest jedynie filmem o wojnie, lecz dokumentuje jednocześnie moc rozwijających się technologii w odkrywaniu i nagłaśnianiu zbrodni wojennych – zjawiska, które zdaje się być wyjątkowo aktualne również i dzisiaj”, The Daily Telegraph.


Centrum Informacji TVP