Inspiracją dla Matthiasa Zirzowa – reżysera cyklu stały się pamiętniki dzieci, które opisywały swoje wojenne wydarzenia w różnych europejskich krajach. Każdy z odcinków zaczyna się w innym kraju, ale zawsze w domu głównego bohatera – dziecka piszącego pamiętnik. Włoski ośmiolatek opisał swoje przeżycia kiedy został zmuszony, by przeprowadzić austriackie wojska przez Alpy. Choć wiedział, że przyniosą zniszczenie i śmierć… nie miał innego wyjścia. Opowieść francuskiego 14-latka zaczyna się entuzjastycznie. Tak bardzo chciał walczyć na froncie, że oszukał komisję poborową twierdząc, że jest zdecydowanie starszy. Podczas bitwy o Ardeny był świadkiem krwawych wydarzeń. Przeżył, ale wojna przestała być dla niego romantyczną, bohaterska przygodą.
Niezwykła dojrzałość a zarazem dziecięca świeżość i wrażliwość postrzegania świata nadają pojęciom takim, jak bohaterstwo, rewolucja czy honor nowy dla współczesnego widza sens. Bohaterowie z młodzieńczą pasją starają się wpływać na bieg wydarzeń a czasem… go zmieniać. Pięć z ośmiu serialowych odcinków mimo tragicznych wydarzeń kończy się względnie dobrze.
W ogromnym przedsięwzięciu medialnym, angażującym największe telewizje publiczne Unii Europejskiej uczestniczyło także łódzkie Studio Filmowe Se-Ma-For. W filmie grają aktorzy, jednak po to, by uwydatnić dziecięce postrzeganie rzeczywistości część zdjęć nakręcono w wymyślonych krajobrazach animacyjnych makiet. W Se-Ma-Forze powstały m.in.: scena nalotu zeppelinów na Londyn, Pałac Zimowy w Petersburgu, czy podwodne sceny bitew.
Z okazji 100 rocznicy I wojny światowej serial został wyświetlony m.in. w Holandii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemczech, Belgii, Szwajcarii czy Szwecji. Polscy widzowie będą mogli zobaczyć go na antenie TVP Historia w soboty i niedziele od 7 lutego o godz. 18:00.
Centrum Informacji TVP