• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Karykaturzyści jako papierek lakmusowy - w TVP2

12:31, 06.03.2015
Karykaturzyści jako papierek lakmusowy - w TVP2!!! pusty LEAD !!!

Że satyra rysunkowa to nie zabawa, cały świat się dowiedział po tragicznych wydarzeniach w redakcji tygodnika „Charlie Hebdo” w styczniu br. Dlatego tak ciekawy w takiej chwili jest francuski film dokumentalny, którego tytuł stanowi zarazem wyrazistą i ważną tezę: „Karykaturzyści: piechota demokracji”. Pokaże go TVP2 w cyklu „Czy świat oszalał”, w poniedziałek, 9 marca, o godz. 22:50.

 
Kadr z dokumentu

Bohaterem filmu Stephanie Valloatto, pokazywanego m.in. na festiwalu w Cannes w 2014 r. jest ceniony, pracujący od 40 lat dla dziennika „Le Monde”, francuski karykaturzysta Plantu (Jean Plantureux), który staje się przewodnikiem po międzynarodowym świecie satyry rysunkowej. Przedstawiając 12 swoich kolegów z różnych krajów, zarysowuje sytuację polityczną i zakres wolności słowa w każdym z nich: Francji, Rosji, Syrii, Chinach, Wenezueli, USA, Danii, Palestynie, Izraelu i Tunezji.

Karykaturzyści, ich pozycja i zakres wolności, okazują się papierkiem lakmusowym demokracji. Każdy z nich często sporo ryzykuje, a ich rysunki stają się orężem w sporach i gorących debatach. Reakcje, które wywołują poszczególne żarty, dają obraz stanu wolności wypowiedzi i demokracji w dzisiejszym świecie.

Niestety w styczniu 2015 r. przyjęły one skrajnie radykalną formę. 12 osób z redakcji satyrycznego tygodnika „Charlie Hebdo” poniosło śmierć w wyniku ataku terrorystycznego dokonanego przez braci Saida i Cherifa Kouachi, którzy w ten sposób postanowili zemścić się za zamieszczanie na łamach pisma karykatur Mahometa.

Sam tygodnik, słynący z bezkompromisowej i bardzo ostrej krytyki wszystkich religii, nie był zresztą pierwszym, który zdecydował się na taką formę politycznego komentarza. W roku 2007 duński dziennik „Jyllands-Posten" publikując rysunki Mahometa wywołał zdecydowane protesty świata islamskiego. Już wtedy ze strony ekstremistów padły wezwania do krwawej zemsty… Taka próba miała miejsce 14 lutego tego roku, w Kopenhadze. Wówczas to celem zamachowca był szwedzki artysta, autor wielu karykatur Mahometa, Lars Vilkas, będący gościem debaty pod hasłem „Sztuka, bluźnierstwo i wolność ekspresji". W wyniku ostrzału kawiarni, w której odbywało się spotkanie jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne. To smutna puenta do premiery dokumentu „Karykaturzyści piechotą demokracji” w TVP2.


Centrum Informacji TVP