• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

10 milionów teatromanów dzięki TVP

16:03, 26.03.2015
10 milionów teatromanów dzięki TVP!!! pusty LEAD !!!

Obchodzony 27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru to okazja dla przypomnienia, że największym polskim teatrem – i jednym z największych na świecie – jest Telewizja Polska. Tylko w lutym i marcu br. prawie 10 mln widzów w wieku 4+ oglądało co najmniej przez kolejne trzy minuty przynajmniej jeden z 41 spektakli w TVP1, TVP2, TVP Kultura i TVP Polonia. A na kwiecień nadawca publiczny ma im do zaoferowania aż 18 kolejnych emisji: od wzbudzającego gorące spory spektaklu z Sosnowca na żywo, przez Kantora i Grzegorzewskiego po Internetowy Teatr dla Szkół.

 
Logo Teatru TV

„Koń, kobieta i kanarek” z Teatru Zagłębia w Sosnowcu to kolejna już transmisja Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski, w ramach którego prezentowane są głośne przedstawienia ostatnich sezonów z teatrów w całym kraju. Akcja tej sztuki autorstwa Tomasza Śpiewaka rozgrywa się „gdzieś” czyli „wszędzie”, a jej główną bohaterką jest dziewczyna, która zachodzi w niechcianą ciążę. Spektakl Remigiusza Brzyka jest przybraną w górniczy kostium, współczesną opowieścią na temat przemocy wobec kobiet w patriarchalnym społeczeństwie. Reżyser zdobył za nią Laur Konrada na ostatnim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE w Katowicach, a z końcem marca br. był entuzjastycznie oklaskiwany przez publiczność Warszawskich Spotkań Teatralnych. Transmisja 14 kwietnia o godz. 20:00 w TVP Kultura.

Również na antenie TVP Kultura szykują się ważne powtórki upamiętniające dwóch wirtuozów reżyserii teatralnej XX wieku. „Wielopole, Wielopole” – autorski spektakl Tadeusza Kantora zostanie wyemitowany 7 kwietnia w związku z setną rocznicą urodzin artysty. Z kolei 21 kwietnia w cyklu 10 lat TVP Kultura stacja przypomni przedstawienie „Sędziowie” Jerzego Grzegorzewskiego – wizjonera i awangardzisty teatru polskiego w 10. rocznicę jego śmierci. Oba spektakle będzie można zobaczyć w standardowym – najlepszym paśmie Teatru Telewizji o godz. 20:30.

Z kolei Studio Teatralne Dwójki 26 kwietnia rusza z cyklem przedstawień zrealizowanych przez debiutantów Teatru TV na podstawie młodej, współczesnej dramaturgii (produkcja WFDiF). Cykl ten zapowiadała emitowana na jesieni ubiegłego roku „Walentyna” w reż. Wojtka Farugi. W kwietniu widzowie TVP2 zobaczą „Walizkę” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reż. Wawrzyńca Kostrzewskiego. Bohater sztuki, Fransua Żako, wiedziony przez Narratora i Automatyczną Sekretarkę, wyrusza z domu do Muzeum Zagłady. Przebyta przez bohatera droga jest symboliczną podróżą w głąb siebie przez najskrytsze zakamarki pamięci, a nagrodami za jej przebycie są prawda i odzyskanie własnej tożsamości. W spektaklu zagrali Adam Ferency, Krzysztof Globisz, Halina Łabonarska, Marta Król i Łukasz Lewandowski.

TVP Polonia 1 kwietnia powtórzy „Amazonię” Michała Walczaka w reż. Bodo Koxa. Spektakl, który miał swoją premierę antenową 16 marca w TVP1, stanowi interesującą wypowiedź artystyczną na temat konfrontacji wyobrażeń młodych aktorów z realiami pracy w zawodzie. Debiutujący w Teatrze Telewizji Bodo Kox, wykorzystując cały sztafaż telewizyjny, w groteskowy sposób przedstawił problemy, z jakimi zmagają się przedstawiciele środowiska teatralno-telewizyjnego. W pozostałe środy kwietnia TVP Polonia przypomni jeszcze „Karskiego” Magdaleny Łazarkiewicz, „Daily Soup” w reż. Małgorzaty Bogajewskiej, „Czarnobyl. Cztery dni w kwietniu” Janusza Dymka i klasykę Teatru TV – „Mieszczanina szlachcicem” w inscenizacji Jerzego Gruzy.

Każdy spektakl emitowany przez TVP Polonia - dostępnej w całej Polsce i we wszystkich skupiskach Polonii - pokazywany jest zawsze w środę o godz. 13:50, a następnie powtarzany tego samego dnia o godz. 20:50 oraz o godz. 4:20 w nocy ze środy na czwartek.

Internetowy Teatr dla Szkół przygotował w tym miesiącu ofertę skierowaną głównie do dzieci ze szkół podstawowych. Uczniowie zobaczą w kwietniu dwie transmisje teatralne. Będą to „Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek” – ciepłe, mądre i zabawne przedstawienie Białostockiego Teatru Lalek o poszukiwaniu sensu w życiu - oraz „Tygrysek Pietrek” z Teatru Groteska traktujący o odwadze w pokonywaniu własnych słabości.

Centrum Informacji TVP