• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Wzbudzające emocje „Pokłosie” w TVP1

13:31, 19.11.2014
Wzbudzające emocje „Pokłosie” w TVP1!!! pusty LEAD !!!

„Pokłosie” w reż. Władysława Pasikowskiego, najbardziej kontrowersyjny i wzbudzający skrajnie rozbieżne emocje polski film ostatniej dekady, pokaże Jedynka w piątek, 5 grudnia, o godz.21:20. W rolach głównych: Maciej Stuhr i Ireneusz Czop.

- Nasz film nie jest historią mordu w Jedwabnem – wyjaśniał Władysław Pasikowski. - W ogóle nie jest filmem historycznym. To film współczesny opowiadający o reakcjach ludzi na fakt odkrycia śladów wojennych zbrodni popełnionych przez sąsiadów na sąsiadach. Co należy zrobić, gdy dowiadujemy się, że „miły staruszek” z drugiego piętra 60 lat temu grabił i mordował, korzystając z wojennej zawieruchy? Co należy zrobić i jak z tym żyć, gdy miły staruszek był naszym dziadkiem? Czy grzechy poprzednich pokoleń obciążają nasze sumienia i co należy zrobić, żebyśmy my na pewno byli bez winy?

Natomiast Maciej Stuhr zapytany, o to, co najbardziej poruszyło go w scenariuszu stwierdził - Poruszyła mnie nie tyle prawda historyczna, którą znałem z prasy, ale to, jak ta historia wpływa na ludzi, na bohaterów, na mieszkańców tej wsi, w której dzieje się akcja, w końcu na nas czytelników, czy przyszłych widzów. Zawsze budzi to ogromne emocje. Film jest opowieścią o dwóch braciach. Franciszek Kalina (Ireneusz Czop) po latach emigracji przyjeżdża do Polski, zaalarmowany wiadomością, że jego młodszy brat (Maciej Stuhr) popadł w konflikt z mieszkańcami swojej wsi. Po przyjeździe odkrywa, że przyczyną jest mroczna tajemnica sprzed lat. Skłóceni od lat bracia próbują dojść prawdy, ale prowadzone przez nich śledztwo zaostrza konflikt, który przeradza się w otwartą agresję. Ujawniona tajemnica odciśnie tragiczne piętno na życiu braci i ich sąsiadów.

„Pokłosie” - określany mianem najodważniejszego filmu polskiego o tematyce polsko-żydowskiej, został nagrodzony nagrodą dziennikarzy na Gdynia Film Festival, Polska Akademia Filmowa nagrodziła film dwoma Orłami: za najlepszą rolę męską dla Macieja Stuhra i za najlepszą scenografię autorstwa Allana Starskiego, dostał też nagrodę Srebrnego Grona na festiwalu w Łagowie. W kinach film obejrzało ponad 320 000 widzów. Sprzedano ponad 100 tys. sztuk dvd, znajdując się wśród pięciu najchętniej kupowanych polskich produkcji. W USA został przez amerykańskich krytyków umieszczone na liście najlepszych filmów zagranicznych rozpowszechnianych w kinach USA w 2013 r., a był także pokazywany w kinach w Rosji, na Słowacji, w krajach Beneluksu, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Centrum Informacji TVP

Obsada: Maciej Stuhr (Józef Kalina), Ireneusz Czop (Franciszek Kalina), Jerzy Radziwiłowicz (proboszcz), Zbigniew Zamachowski (sierżant Włodzimierz Nowak), Danuta Szaflarska (zielarka), Zuzana Fialová (Justyna, wnuczka Sudeckiego), Andrzej Mastalerz (ksiądz Janusz Pawlak), Wojciech Zieliński (Antek, brat Justyny).

Scenariusz i reżyseria: Władysław Pasikowski. Zdjęcia - Paweł Edelman P.S.C.; scenografia - Allan Starski; kostiumy - Małgorzata Braszka; charakteryzacja - Liliana Gałązka; muzyka - Jan Duszyński. Produkcja: Apple Film Production w koprodukcji z Topkapi Films, Metrafilms, Attack Film, Trigon Production, Telewizja Polska oraz Canal+. Współfinansowany przez: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Eurimages, Holenderski Fundusz Filmowy oraz Słowacki Fundusz Audiowizualny

Czas trwania – 104’, rok produkcji – 2012.