• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„Człowiek w Zagrożeniu” nagradza dokumenty TVP

14:20, 24.11.2014
„Człowiek w Zagrożeniu” nagradza dokumenty TVP!!! pusty LEAD !!!

Aż cztery filmy dokumentalne koprodukowane przez TVP zdobyły nagrody na zakończonym w sobotę 22 listopada, XXIV Festiwalu Mediów w Łodzi „Człowiek w Zagrożeniu”. Główna nagroda „Biała Kobra” przypadła Henrykowi Dederce za „Witajcie w bezdomności” (koprodukcja TVP1), II nagrodę festiwalu - Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich otrzymał Piotr Stasik, autor filmu „Dziennik z podróży" (koprodukcja TVP2).

 
Kadr z filmu "Witajcie w bezdomności"

„Witajcie w bezdomności” jest relacją z eksperymentu, do którego przystępuje kilka osób chcących zmienić swój styl życia i widzenie świata: klasa średnia, studenci, celebryci. Przez kilka dni mają żyć, jak bezdomni: żebrać, szukać jedzenia w śmietnikach, spać w kanałach i… jeszcze zapłacić za to Schronisku Brata Alberta w Łodzi, które w ten sposób zarobi pieniądze na przeciekający dach.

Z kolei Piotr Stasik w „Dzienniku z podróży", koprodukcji TVP2, portretuje historię niezwykłej przyjaźni prekursora polskiej fotografii reportażowej – 82-letniego Tadeusza Rolkego z zafascynowanym fotografią 15-letnim Michałem.

Ponadto Nagrodą Narodowego Centrum Kultury „Cierpliwe oko" im. Kazimierza Karabasza został uhonorowany film „Werka” Pawła Łozińskiego (koprodukcja TVP1). Jury postanowiło go docenić za „cierpliwość i empatię w ukazaniu bohaterki”, której dzień wypełniony jest kolejnymi obowiązkami i która pragnie naprawić błędy przeszłości. Wraz z mężem decydują się zaopiekować niepełnosprawną Weroniką. Kameralnie, cicho, z dala od wielkich słów rozgrywa się codzienna walka wymagająca prawdziwego poświęcenia.

Nagrodę rzeczową Uniwersytetu III Wieku im. Heleny Kretz otrzymał Arkadiusz Gołębiewski za dokument „Dzieci kwatery Ł" (koprodukcja TVP2), opowiadający o tragicznych losach rodzin żołnierzy podziemia niepodległościowego bądź opozycji antykomunistycznej, zamordowanych w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie w latach 1948-56. Punktem wyjścia do opowieści są prace ekshumacyjne ofiar terroru komunistycznego na warszawskich Powązkach w kwaterze Ł.

Centrum Informacji TVP