• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„Karski” na finał Roku Karskiego w TVP2

16:07, 23.12.2014
„Karski” na finał Roku Karskiego w TVP2!!! pusty LEAD !!!

Ostatnią w 2014 r. we wznowionym Studio Teatralnym Dwójki TVP premierą będzie w niedzielę, 28 grudnia o godz. 22:55, łączący teatr z historyczną literaturą faktu „Karski” w reż. Magdaleny Łazarkiewicz oraz znakomitą obsadą: Julia Kijowska, Piotr Głowacki i Łukasz Simlat.

Rok 2014 ogłoszono Rokiem Jana Karskiego. W tym roku przypada również setna rocznica urodzin emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego. Z tej okazji Studio Teatralne Dwójki przygotowało spektakl zatytułowany „Karski” w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz. W postać Jana Karskiego wcieli się Łukasz Simlat. Sztuka o Janie Karskim to przedsięwzięcie łączące teatr z historyczną literaturą faktu, w którym wykorzystano nowoczesne techniki opracowania zdjęć dokumentalnych, w estetyce nawiązując do „telewizyjnej sceny faktu”. Widowisko rozgrywa się na kilku płaszczyznach narracyjnych. Część współczesna opowiada o dwojgu młodych ludzi (w tych rolach: Julia Kijowska i Piotr Głowacki), realizatorach, którzy w pośpiechu pracują nad fabularyzowanym dokumentem o Karskim (Łukasz Simlat). Na część historyczną składają się fragmenty zainscenizowanych na potrzeby dokumentu scen opowiadających epizody z życia Karskiego z okresu wojny. Całości dopełnia dyskurs na temat moralnych wyborów i dylematów Karskiego oraz ich znaczenia dla postaw młodych ludzi wobec współczesnego świata.

– Chodzi nam o to, żeby postać Karskiego przefiltrować przez wrażliwość współczesnego widza – mówi Magdalena Łazarkiewicz, reżyserka spektaklu i współautorka scenariusza - pokazać go poprzez optykę młodych ludzi, realizatorów filmu o Karskim, którzy z różnych pobudek podejmują się realizacji filmu o nim, a stopniowo, coraz bardziej, ta realizacja zahacza się o ich własne życiowe wybory a dylematy współczesnego świata niebezpiecznie rymują się z realiami „tamtych” czasów”. Jan Karski stał się międzynarodową ikoną walki o godność i prawa człowieka oraz sprzeciwu wobec totalitaryzmów. Niewiele jest we współczesnej historii Polski postaci, które w tak niezwykły sposób uosabiają uniwersalne wartości. Dramatyczny przebieg II wojny światowej, polityka aliantów i los europejskich, w tym polskich, Żydów, a także wypadki ludobójstwa po 1945 roku, sprawiły, że misja Jana Karskiego pozostała niedokończona. Przesłanie Jana Karskiego ma fundamentalne znaczenie dla pamięci zbiorowej społeczeństw w Polsce i na świecie.

Jan Karski (wł. Jan Romuald Kozielewski) po wybuchu II wojny światowej trafił do niewoli, jednak udało mu sie zbiec i podjąć działalność konspiracyjną. Ze względu na doskonałą pamięć i znajomość języków obcych powierzono mu obowiązki politycznego emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego. W 1942 r. pod pseudonimem Jan Karski, którego odtąd będzie stale używał, wyruszył do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Jednym z jego głównych zadań było poinformowanie aliantów o tragicznej sytuacji ludności żydowskiej pod okupacją niemiecką. Zbierając informacje na ten temat, dwukrotnie przedostał się do warszawskiego getta, a także do obozu przejściowego w Izbicy, z którego Żydzi kierowani byli do obozów zagłady.

Wstrząsającą relację naocznego świadka przekazał ogromnej liczbie amerykańskich i brytyjskich polityków, dziennikarzy i artystów. Spotkał się m.in. z ministrem spraw zagranicznych rządu brytyjskiego i prezydentem USA. Jednak dramatyczne apele emisariusza o ratunek dla narodu żydowskiego nie przyniosły rezultatów – większość rozmówców nie dowierzała jego doniesieniom lub je ignorowała…
Twórcy spektaklu: reżyseria – Magdalena Łazarkiewicz; scenariusz – Magdalena Łazarkiewicz i Dominik W. Rettinger; zdjęcia – Wojciech Todorow; scenografia – Katarzyna Sobańska; kostiumy – Dorota Roqueplo; muzyka – Antoni Komasa-Łazarkiewicz; konsultacja historyczna: prof. Szymon Rudnicki. Koncepcja dramatu: Marek Warnitzki. Koprodukcja :Narodowy Instytut Audiowizualny, Telewizja Polska S.A.

Obsada: Daniel/ Karski - Łukasz Simlat, Olga - Julia Kijowska, Luk - Piotr Głowacki, Jarek (montażysta) – Dariusz Toczek, Producent - Rafał Mohr, Zygielbojm – Bartłomiej Topa, Feiner - Marek Kalita, Kirszenbaum - Marcin Bossak, Esesman - Wojciech Kalarus, Żołnierz - Fred Apke, Charakteryzatorka - Anna Maria Buczek, Squaterka – Zofia Wichłacz, Wiktor – Tomasz Solich; ze specjalnym udziałem Macieja Wierzyńskiego

Centrum Informacji TVP